Polskie MSZ obawia się sytuacji, w której Niemcy w pełni wykorzystają procedury readmisji migrantów i w efekcie wyślą do Polski nawet 40 tys. migrantów, których będziemy zobowiązani przyjąć – pisze Interia.pl.
W ramach procedur readmisji oraz konwencji dublińskiej możliwe jest odsyłanie migrantów na terenie Unii Europejskiej lub państw, które przyjęły wspólne przepisy. Zasadniczo chodzi o to, że danego migranta ma przyjąć to państwo, w którym po raz pierwszy złożył wniosek azylowy. Do czasu wydania decyzji, nawet odmownej, taka osoba ma w tym państwie pozostać i musi mieć zapewnione godne warunki funkcjonowania. Na takie państwa przynajmniej częściowo spada też koszt ewentualnej deportacji.
W związku z tym, Niemcy regularnie odsyłają do Polski migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, ale złożyli u nas wnioski o azyl, po czym de facto uciekli na zachód. Korzystają też z procedury readmisji, wynikającej z porozumienia polsko-niemieckiego, a dotyczącej osób, które nielegalnie przebywają na niemieckim terytorium, Niemiec, choć wcześniej były w Polsce.
Czytaj także: Niemcy coraz bardziej obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Chodzi o imigrantów
Przypomnijmy, że w ostatnim czasie władze Niemiec zaostrzają kontrolę imigracji, m.in. poprzez kontrole na granicach, ale również chcą poprawić system kontroli wewnątrz państwa. W ten sposób osoby, których celem były Niemcy, ale w pierwszej kolejności dotarły do Polski i złożyły wnioski azylowe, są wykrywane i odsyłane do nas.
Serwis Interia.pl podkreśla, że rząd Niemiec „może ich odesłać do Polski, a Warszawa będzie zobowiązana przyjąć te osoby”. Portal powołuje się na swoje informacje od źródeł związanych z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i podaje, że „liczba migrantów, których Niemcy mogą odesłać do Polski, sięga nawet 40 tysięcy osób”.
„Ponadto możliwe jest, że sprawa wciąż nieodesłanych dziesiątek tysięcy osób stanie się argumentem w relacjach polsko-niemieckich” – dodano.
Zobacz: Niemiecka policja przywiozła imigrantów do Polski? “Czekamy na wyjaśnienia strony niemieckiej”
W tym tygodniu premier Donald Tusk zaprezentował na forum unijnym sytuację Polski w kontekście nielegalnej migracji i główne założenia opublikowanej, rządowej strategii migracyjnej. RMF FM podało, że szefowa Komisji Europejskiej popiera decyzję rządu Tuska w sprawie czasowego i terytorialnego zawieszenia prawa do azylu.
Interia.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!