W oświadczeniu, 26 izraelskich oficerów zwraca uwagę na to, że porozumienie nuklearne z Iranem działa, a jego zachowanie leży w interesie Izraela.

Jak napisano w oświadczeniu, „Konsensus istniejący wśród wojskowych i wywiadowczych agencji na całym świecie, w tym izraelskiej społeczności wojskowej, jest taki, że porozumienie działa. Izraelskie interesy bezpieczeństwa byłyby chronione, gdyby Stany Zjednoczone zdecydowały się pozostać w porozumieniu i współpracowały z sojusznikami i innymi stronami porozumienia w sprawie dalszych działań dyplomatycznych w celu zajęcia się innymi aspektami irańskiej polityki na Bliskim Wschodzie.”

Autorzy oświadczenia podkreślają, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej „systematycznie i wielokrotnie stwierdzała, że Iran pozostaje zgodzie z zobowiązaniami wynikającymi z umowy”.

Zwracają uwagę, że wycofanie się USA z JCPOA podważy bezpieczeństwo Izraela. „[Opuszczenie JCPOA przez USA] Przyczyniłoby się do podziałów w sprawie centralnej kwestii bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie między Stanami Zjednoczonymi i europejskimi sojusznikami Izraela. Wzmocniłoby to twardych irańskich przeciwników porozumienia, a co najważniejsze, Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej” – napisano w oświadczeniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W przypadku porzucenia JCPOA, regionowi grozi powrót Teheranu do programu nuklearnego oraz konfrontacja militarna, zaznaczyli wojskowi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Trump ogłosi we wtorek decyzję ws. porozumienia nuklearnego z Iranem

Kresy.pl / J- Street

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz