Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Ustce wykryli 155 cudzoziemców nielegalnie pracujących w Polsce.

Legalność pracy blisko 390 cudzoziemców z Kolumbii, Peru, Kuby, Zimbabwe, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji zweryfikowali funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Ustce, którzy zakończyli kontrolę w dwóch firmach świadczących usługi agencji pracy oraz zajmujących się outsourcingiem pracowniczym na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – poinformowała w czwartek Straż Graniczna.

Cudzoziemcy byli kierowani do pracy w przetwórstwie rybnym. Funkcjonariusze stwierdzili, że 155 cudzoziemców pracowało nielegalne, nie mieli wymaganych zezwoleń i dokumentów uprawniających do legalnego pobytu w Polsce. Dodatkowo mundurowi ustalili, że 102 cudzoziemcom pracodawca powierzył pracę na innych warunkach niż określone zezwoleniach na pracę. Ponadto nie poinformował pisemnie właściwych urzędów o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemców w wymaganym terminie. Przeciwko pracodawcy i cudzoziemcom Straż Graniczna skieruje do sądu wnioski o ukaranie.

Wcześniej funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Częstochowie zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia w spółce świadczącej usługi pracy tymczasowej na terenie powiatu tarnogórskiego.

Kontrolą objęto prezesa zarządu kontrolowanej spółki oraz 235 cudzoziemców, wykonujących pracę na rzecz kontrolowanego podmiotu, tj.: 209 obywateli Indonezji, 12 obywateli Indii, 7 obywateli Bangladeszu, 3 obywateli Turcji, 2 obywateli Nepalu, 1 obywatela Nigerii i 1 obywatela Ukrainy. W efekcie funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili naruszenia przepisów w zakresie nielegalnego wykonywania pracy i prowadzenia działalności gospodarczej wobec 67 cudzoziemców.

W związku z ujawnionymi naruszeniami przepisów prawa, wobec pracodawcy prowadzone są dalsze czynności służbowe, zmierzające do skierowania wniosku o ukaranie do sądu.

Kresy.pl/SG

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply