Funkcjonariusze z Placówki SG w Częstochowie zatrzymali dziesiątkę nielegalnych imigrantów, którzy przebywali w Polsce.
Jak poinformowała Straż Graniczna, funkcjonariusze z Placówki SG w Częstochowie zatrzymali Mołdawiankę i 9 obywateli Gruzji, którzy nielegalnie przebywali w Polsce. Wszyscy będą musieli opuścić nasz kraj.
Do zatrzymania doszło w powiecie kłobuckim (woj. śląskie). Funkcjonariusze częstochowskiej placówki przeprowadzili tam kontrolę legalności pobytu, w wyniku której okazało się, że cudzoziemcy bądź to wykorzystali już dopuszczalny okres pobytu, do którego byli uprawnieni w ramach ruchu bezwizowego, bądź to przebywali w Polsce w celu niezgodnym z tym, który deklarowali. Dodatkowo ośmioro obywateli Gruzji nielegalnie pracowało w jednej z firm zajmującej się obróbką drobiu. Mołdawianka natomiast nie tylko przebywała na terytorium RP bez żadnego dokumentu uprawniającego ją do legalnego pobytu, ale też nielegalnie przekroczyła granicę do Polski.
Komendant Placówki SG w Częstochowie wszystkim osobom wydał decyzje administracyjne nakazujące opuszczenie terytorium RP w ciągu 20 dni, zakazując jednocześnie ponownego wjazdu na terytorium państw strefy Schengen na okres 1 roku.
Przypomnijmy, że MSWiA przedłuża strefę buforową na granicy z Białorusią na kolejne 90 dni. Powodem jest ponowny wzrost presji migracyjnej. Od początku roku doszło już do 30 tys. prób sforsowania polsko-białoruskiej granicy.
Obowiązywanie strefy buforowej ma ograniczyć nielegalną imigrację, w tym aktywność gangów przemytników ludzi. Z uzasadnienia projektu MSWiA wynika, że dodatkowym argumentem jest zwiększona obecność w pasie drogi granicznej “cywilów” – pracowników zewnętrznych firm, którzy zajmują się modernizacją zapory stałej i bariery elektronicznej.
Projekt rozporządzenia przedłuża od 10 grudnia funkcjonowanie strefy buforowej na kolejne 90 dni.
Strefę buforową wprowadzono w czerwcu br. W ciągu pierwszych trzech miesięcy jej obowiązywania, liczba prób nielegalnego przedostania się do Polski spadła o 64 proc. (do 6,1 tys. – z 17 tys. w analogicznym okresie przed wejściem zakazu).
Rzeczpospolita podkreśla, że strefa obejmuje jedynie ok. 60-kilometrowy odcinek granicy polsko-białoruskiej, a cała granica liczy ponad 400 kilometrów. “I jak pokazują dane, ogólny bilans nie jest optymistyczny. Już teraz wiadomo, że w tym roku granica forsowana była częściej niż w minionym” – czytamy.
“Od stycznia doszło do 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, w całym roku ubiegłym było ich 26 tys. Rekordowy był maj, kiedy odnotowaliśmy 7,2 tys. takich przypadków” – Rz cytuje Andrzeja Juźwiaka, rzecznika Straży Granicznej.
Kresy.pl/SG
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!