Prezesowi Rzeplińskiemu zależy na uniemożliwieniu zgłoszenia kandydata na szefa TK przez sędziów nominowanych przez Prawo i Sprawiedliwość.

Zgromadzenie Ogólne TK rozpoczęło swoje obrady około godziny dziewiątej. Po siedmiu godzinach zostały przerwane, a Grażyna Leśniak z biura prasowego TK poinformowała, że prace nad regulaminem nadal są w toku. Po zakończeniu zgromadzenia ogłoszono przerwę, ale nie wyznaczono nowego terminu obrad.

Sędziowie TK opuszczając gmach unikali kontaktu z dziennikarzami.

Zawiadomienia o obradach nie otrzymał Mariusz Muszyński – jeden z trzech sędziów wybranych w grudniu 2015 roku, których prezes TK Andrzej Rzepliński nie dopuszcza do orzekania. Muszyński powiedział dla PAP, iż, zamierza powiedzieć Rzeplińskiemu, że ten łamie konstytucję i ustawę o TK.

CZYTAJ WIĘCEJ:
PiS zmieni status sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Zgodnie z nowelizacją ustawy o TK z 22 lipca, prezydent powołuje prezesa i wiceprezesa TK spośród trzech kandydatów wybranych przez ZO. Wcześniej prawo mówiło o dwóch kandydatach. Zmiana ta umożliwi sędziom wybranym przez PiS wskazanie władnego kandydata, gdyż każdy z sędziów będzie miał tylko jednen głos i może głosować tylko na jednego kandydata. Kadencja prezesa Rzeplińskiego wygasa 19 grudnia. Prezes Rzepliński zapowiedział zmianę regulaminu w taki sposób, aby można było wskazać jedynie dwóch kandydatów.

kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply