Rząd obiecuje 100 obwodnic w 10 lat za łączną kwotę 28 mld zł.

Rząd chce przeznaczyć 28 mld zł na budowę 100 obwodnic. Dotychczas nie było ich w planach. Większość z nich może jednak powstać dopiero pod koniec dekady.

W piątek na spotkaniu we Włoszczowie Prezydent Andrzej Duda poprosił o szczegóły programu 100 obwodnic, których wybudowanie zapowiedział w listopadowym expose premier Mateusz Morawiecki. W sobotę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wypowiadał się na ten temat w czasie konferencji prasowej zaś na internetowej stronie rządu znalazła się lista stu miast, wokół których do 2030 roku zostaną wybudowane obwodnice.

Resort infrastruktury deklaruje, że przy wyborze lokalizacji brano pod uwagę takie kryteria jak: duże natężenie ruchu i korki w miastach, kwestie związane z bezpieczeństwem oraz możliwości rozwoju gospodarczego.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w sobotę Złoty Stok koło Kłodzka (województwo dolnośląskie), gdzie planowana jest obwodnica na trasie drogi krajowej 46. Premier uważa, że droga może pomóc w dalszym rozwoju turystyki w regionie. Mateusz Morawiecki zwrócił także uwagę na aspekt rozwoju gospodarczego. Resort zadeklarował jednak, że otwarcie procedury przetargowej będzie możliwe dopiero w 2024 roku. Wówczas trasa byłaby oddana do użytku w 2027 lub 2028 roku.

Podobnie odległe terminy dotyczą budowy pozostałych obwodnic. W przypadku większości odcinków będzie trzeba zaczynać od zera. Andrzej Adamczyk zwrócił także uwagę na częste problemy dotyczące otrzymania koniecznej decyzji środowiskowej.

Zdaniem ministra Adamczyka budowa drogi trwa z zasady około 8, 9 lat. Minister zwrócił także uwagę, że czynnikami wydłużającymi ten okres są często protesty ekologów czy lokalnych społeczności.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jako jedną ze spornych spraw przywołać można chociażby przykład trasy S7 (województwo małopolskie), która została wstrzymana z powodu występowania na terytorium jej planowanego przebiegu siedlisk ściśle chronionego chomika europejskiego.  Dokumenty sugerowały, że na trasie znajdują się jedynie opuszczone nory zwierzęcia. Wizytujący miejsc budowy ekologowie stwierdzili jednak, że są one zamieszkane. Oskarżają oni o niechlujność projektanta i autora raportu.

Minister liczy, że w przypadku kilkunastu obwodnic przetargi uda się ogłosić w tym roku. Sprawa dotyczy inwestycji, których przygotowanie znajduje się już w zaawansowanym stadium. Na jesień planowane jest ogłoszenie przetargu na obwodnicę Pułtuska, która zapobiegłaby korkowaniu się miasta.

Realizacja obwodnic pochłonie do 2030 roku około 28 mld zł. Środki będą pochodziły z Krajowego Funduszu Drogowego.

Program stu obwodnic musi zostać jeszcze zaakceptowany przez rząd. Wybudowanie do końca dekady 100 obwodnic oznaczałoby znaczne przyspieszenie, ponieważ od 2007 roku udało się wybudować 63 obwodnice.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

wyborcza.pl / forsal.pl / kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply