Chińskie i rosyjskie siły niestrategiczne i strategiczne wciąż rosną, a Chiny nieustannie rozszerzają swoje wpływy na Morzu Południowochińskim, budują bazy wojskowe w Afryce i u brzegów Indii, zagrażając w ten sposób pozycji Stanów Zjednoczonych w globalnej polityce. Aby sprostać tym wyzwaniom, USA muszą zwiększyć zdolności opisane w NPR, tak szybko jak to tylko możliwe. Niestrategiczna broń nuklearna ma wiele zastosowań, a Stany Zjednoczone muszą posiadać arsenał adekwatny dla wymagań obecnej polityki międzynarodowej, w której zarówno Rosja, jak i Chiny zajmują wrogie stanowisko względem amerykańskich interesów – pisze Dr Bradley A. Thayer na łamach Real Clear Defense.

Opublikowany niedawno Przegląd Polityki Jądrowej [ang. NPR; Nuclear Posture Review] wezwał do opracowania niskowydajnych głowic jądrowych i systemów przenoszenia w celu usunięcia braków w zdolnościach odstraszających. Zaproponował, by samolot przystosowany do wykonywania zadań zarówno konwencjonalnych jak i nuklearnych został ulepszony poprzez opracowanie niskowydajnych pocisków balistycznych. Jeśli chodzi o broń morską, NPR wezwał do zamontowania na D-5 [UGM-133 Trident II D-5 – red.] zmodyfikowanych niskowydajnych głowic W-76, w przeciągu ciągu najbliższych kilku lat, oraz do stworzenia nowych pocisków manewrujących do 2030 roku. Działania te mają na celu załatanie braków amerykańskich sił niestrategicznych, w obliczu potencjalnej agresji Rosji przeciwko NATO.

Obawy te nasilają się w związku z zajęciem przez Rosję Krymu, agresją przeciwko Ukrainie oraz wojowniczymi oświadczeniami skierowanymi w stronę NATO. Rosyjskie zdolności i doktryna również budzą niepokój, a zwłaszcza ilość niestrategicznej broni jądrowej, wprowadzenie nowych taktycznych pocisków balistycznych, doktryna dotycząca ich użycia (zwłaszcza użycie broni nuklearnej jako strona inicjująca, oraz tzw „eskalacja w celu deeskalacji”), a także rozmieszczenie systemów A2/AD (Anti-Access/Area Denial) w pobliżu państw bałtyckich i Polski.

Sugerowna amerykańska odpowiedź na wspomniane działania spotkała się z krytyką ze strony rosyjskich władz, które twierdzą, że nie posiadają takiej doktryny. Jednak znaczny wzrost ich arsenału, systemów dostarczania i ćwiczeń wojskowych sugeruje zupełnie co innego – że Rosja przykłada dużą wagę do  broni nuklearnej, jako narzędzia służącego do osiągania celów wojskowych i politycznych, a co za tym idzie, wprowadza doktrynę dotyczącą jej użycia. Możliwe, że Rosja wykryła lukę w środkach odstraszania NATO, która pozwoli Moskwie na agresję w kierunku jego członków, być może jednego lub więcej państw bałtyckich, w nadziei, że przewaga w niestrategicznym uzbrojeniu nuklearnym, pozwoli jej zmienić status quo bez wywoływania większego konfliktu.

Zobacz także: Jak Waszyngton sprowokował (i być może przegrał) nuklearny wyścig zbrojeń z Rosją

Zobacz także:: Dlaczego Putin ma obsesje na punkcie tarczy antyrakietowej?

Niskowydajne głowice są potrzebne Stanom Zjednoczonym z sześciu powodów. Po pierwsze, niestrategiczna broń zapewnia zdolności odstraszające poprzez odmowę [dostępu do terytorium]. Odstraszenie poprzez odmowę [w oryg. denial] koncentruje się na zdolności obrońcy do uniemożliwienia nieprzyjacielowi uzyskania terytorialnych nabytków, w przeciwieństwie do odstraszenia poprzez odwet [dosł. karę, w oryg. punishment], które skupia się na zdolności zadania nieprzyjacielowi uderzenia nuklearnego. Odmowa dostępu – zazwyczaj przy użyciu sił naziemnych, morskich i powietrznych – odstrasza głównie wpływem jaki wywiera na rachunek zysków i strat nieprzyjaciela. Wpływa ona niekorzystnie na oszacowanie przez wroga szans osiągnięcia celu. Wszelkie konwencjonalne ataki spotkają się ze stłumieniem ich przez niestrategiczne uderzenie nuklearne, co uniemożliwi agresorowi osiągnięcie jego militarnych celów. Ze względu na skutki jakie wiążą się z jej użyciem, niestrategiczna broń jądrowa jest uważana za wyjątkowy środek odstraszający poprzez odmowę dostępu. Były one używane przez USA i Związek Radziecki podczas Zimnej Wojny.

Oczywiście, kolejnym zadaniem odstraszania jest powstrzymanie wroga przed użyciem broni bez względu na to, czy jest ona konwencjonalna czy nie. Dlatego inną polityczną i wojskową rolą, jaką odgrywa niestrategiczna broń nuklearna, jest odstraszenie przeciwników od jej użycia. Ale żeby działania te były skuteczne, USA musi dysponować bronią w dostatecznej ilości, w dodatku umieszczoną na sprawnych platformach.

Po trzecie, jeśli odstraszanie się nie powiedzie, niestrategiczna broń jądrowa będzie uważana za najbardziej „użyteczną” ze wszystkich broni nuklearnych ze względu na jej wydajność, co wzmocniłoby siły konwencjonalne w powstrzymaniu ataków na lądzie, na morzu i w powietrzu. Ich niski zasięg pozwoliłby również na ograniczoną eskalację, co zamierzają uczynić rosyjscy przywódcy, w celu wymuszenia zakończenia konfliktu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po czwarte, niestrategiczna broń nuklearna odgrywa dziś dużą rolę dla NATO, podobbnie jak robiła to podczas Zimnej Wojny. Łączy ona konwencjonalno-nuklearną specyfikę ze zdolnością do powstrzymywania kolejnych stopni spirali eskalacji. Jeśli pojawi się atak konwencjonalny, NATO będzie może potrzebować niestrategicznej broni, żeby go odeprzeć, jeśli nie będzie w stanie tego uczynić broń konwencjonalna. Pokrywa się to do pewnego stopnia z odstraszeniem przez odmowę dostępu, ponieważ NATO będzie dążyć w pierwszej kolejności do odstraszenia wroga. Jednak jeśli konwencjonalna broń zawiedzie, NATO może uciec się do eskalacji poprzez wysłanie nuklearnego „sygnału” lub do ograniczonego użycia niestrategicznej broni w celu odparcia ataku. Jeśli broń o niskim zasięgu nie powstrzyma ataku, dalsza eskalacja i użycie broni strategicznej będzie kolejną możliwością. W ten sposób broń konwencjonalna, strategiczna oraz niestrategiczna broń nuklearna zostaną połączone. Dlatego niestrategiczna broń nuklearna odgrywa tak ważną rolę jako łącznik między konwencjonalnymi i strategicznymi siłami nuklearnymi.

Po piąte, niestrategiczna broń nuklearna służy jako kosztowny i potężny zarazem, polityczny symbol amerykańskiej polityki rozszerzonego odstraszania na rzecz sojuszników z NATO. Ma ponadto za zadanie „sprzężenie” członków sojuszu na dwa sposoby. Po pierwsze, większe państwa europejskie są ze sobą połączone poprzez rozmieszczenie na ich terytorium broni nuklearnej, poprzez możliwość jej użycia, oraz poprzez plany nuklearne NATO. Współdzielone ryzyko i odpowiedzialność oznaczają zaangażowanie w sojusz. Poza tym, Stany Zjednoczone są sprzężone z członkami NATO poprzez rozlokowanie [własnej broni] w Europie, a zobowiązanie USA do jej użycia powinno wyeliminować ryzyko porażki, gdyby nie udało się powstrzymać nieprzyjaciela na niższym poziomie. Zatem zrodzona z Zimnej Wojny broń jądrowa pozostaje niezwykle ważna dla NATO.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po szóste, niestrategiczna broń nuklearna będzie także odgrywać rolę we wzmacnianiu zdolności USA do narzucania swojej woli ich oponentom, co jest szczególnie użyteczne w stosunkach z Chinami. Przez ostatnie lata Chiny podejmowały działania przeciwko USA, zaznaczając, że nie są potęga zainteresowaną w utrzymaniu obecnego status quo, lecz dążą do zmian w porządku światowym. Ekspansja Chin na Morzu Południowochińskim odbyła się w sposób niekontrolowany, a to z kolei miało przemożny i rewolucyjny wpływ na interesy USA, ich sojuszników oraz inne państwa regionu. Użycie przez USA militarnej potęgi, może więc okazać się czymś koniecznym w celu zmuszenia Chin do porzucenia ich obecnej postawy. Niestrategiczne siły USA nie są obecnie w stanie sprostać strategicznym wymaganiom w stosunku do Rosji i Chin, dlatego tak istotne jest, by niewielka liczba niestrategicznego uzbrojenia w arsenale USA została powiększona o systemy proponowane przez NPR.

Chińskie i rosyjskie siły niestrategiczne i strategiczne wciąż wzrastają, a Chiny nieustannie rozszerzają swoje wpływy na Morzu Południowochińskim, budują bazy wojskowe w Afryce i u brzegów Indii, zagrażając w ten sposób pozycji Stanów Zjednoczonych w globalnej polityce. Aby sprostać tym wyzwaniom, USA muszą zwiększyć zdolności opisane w NPR, tak szybko jak to tylko możliwe. Niestrategiczna broń nuklearna ma wiele zastosowań, a Stany Zjednoczone muszą posiadać arsenał adekwatny dla wymagań obecnej polityki międzynarodowej, w której zarówno Rosja, jak i Chiny zajmują wrogie stanowisko względem amerykańskich interesów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dr Bradley A. Thayer, wspólnie z Johnem M. Friendem, jest autorem mającej się wkrótce ukazać pracy: „How China Sees the World: The Rise of Han-Centrism and the Balance of Power in International Politics”.

Tłumaczenie: Ewelina Nowak

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply