Niezależny Związek Polaków na Białorusi ogłosił ilu uczniów rozpoczęło w tym roku naukę języka polskiego w koordynowanej przez organizację szkole społecznej w Lidzie.

“Około 400 uczniów rozpoczęło w tym roku szkolnym naukę języka polskiego w Szkole Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi w Lidzie” – można przeczytać na stronie internetowej niezależnego ZPB. Szkoła społeczna to pozapubliczna forma nauczania języka polskiego, którą działacze ZPB, ze względu na to, że jego niezależne struktury nie są od 2005 r. uznawane przez władze Białorusi, muszą prowadzić formalnie w ramach założonego przez siebie przedsiębiorstwa.

W przypadku Lidy, klasy działają w salach parafialnych w poszczególnych parafiach katolickich miasta. 1 października ruszył nowy rok nauki i w związku z tym prezes lidzkiego oddziału ZPB, Irena Biernacka odbyła spotkania z rodzicami uczniów. “Polska działaczka omówiła z rodzicami uczniów szkółek parafialnych zasady, na jakich w rozpoczętym roku szkolnym ich pociechy będą uczęszczały na zajęcia z języka polskiego” – informuje portal.

W czasie zebrań mówiono o planowanych w ramach szkoły społecznej imprezach kulturalnych, a także o metodach uczynienia nauczania języka polskiego bardziej skutecznymi i atrakcyjniejszymi. W toku dyskusji pojawiła się idea zapraszania nauczycieli z Polski. Choćby kilka razy w roku.

Lida jest drugim co do wielkości miastem obwodu grodzieńskiego, w którym mieszka zdecydowana większość wszystkich Polaków na Białorusi. W samej Lidzie na 100 tys. mieszkańców, prawie 40 tys. to Polacy. Mimo tak wielkiej proporcji i liczby polskich mieszkańców, władze nie zaspokajają potrzeb w zakresie nauczania języka polskiego w ramach szkolnictwa publicznego. W Lidzie nie tylko nie istnieje polska szkoła, na podobieństwo tych w Grodnie i Wołkowysku, nie ma też ani jednego pionu klas z polskim językiem nauczania.

W dodatku, w tym roku białoruskie Ministerstwo Edukacji ponownie podjęło prace na projektem nowelizacji ustawy oświatowej, która otwierałaby drogę do rusyfikacji bądź białorusizacji szkół i klas z polskim językiem nauczania.

znadniemna.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply