Zygmunt Vogel

Zygmunt Vogel
Warszawa 1764 – Warszawa 1826

Zwany Ptaszkiem malarz akwarelista, rysownik i architekt. W 1780 r. przyjęty do malarni królewskiej na Zamku Warszawskim. Od 1787 na polecenie króla Stanisława Augusta podróżowal po kraju, wykonując widoki zamków, ruin, miast i rezydencji, posiadające dużą wartość dokumentacyjną. Były to „podróże malownicze” Zygmunta Vogla. Malował akwarelą, sepią i tuszem a prace jego szły w tysiące. Część z nich została wydana w akwafortach i akwatintach J.Z. Freya .

Od 1818 był profesorem na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego.
Vogel w swoim dorobku miał też projekty architektoniczne.

*Zdjęcia i opisy pochodzą ze strony: http://www.pinakoteka.zascianek.pl/ i umieszczone zostały dzięki uprzejmości pana Witolda Raczunasa.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz