Jerzy Siemiginowski-Eleuter

Jerzy Siemiginowski-Eleuter
Lwów ok. 1660 – Lwów 1711

Naprawdę nazywał się Szymonowicz i prawdopodobnie był synem lwowskiego malarza. Dzięki poparciu Jana III Sobieskiego uczył się we Włoszech i we Francji. W 1682 roku otrzymał nagrodę rzymskiej Akademii św. Łukasza i został jej członkiem. Do Polski wrócił około roku 1684, zmienił nazwisko na Eleuter (po grecku „wolny”), a w 1701 zostal za pieniądze adoptowany przez rodzinę Siemiginowskich. Pracował przede wszystkim dla króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie jako dekorator królewskiej rezydencji i portrecista rodziny królewskiej. Od króla Jana III otrzymal tytuł szlachecki i ordery. Później pracował też dla króla Augusta II.Jerzy Siemiginowski był twórcą wszechstronnym. Z jego bogatego dorobku ocalało niewiele, większość zachowanych dzieł znajduje się w pałacu w Wilanowie.

*Zdjęcia i opisy pochodzą ze strony: http://www.pinakoteka.zascianek.pl/ i umieszczone zostały dzięki uprzejmości pana Witolda Raczunasa.

Jerzy Siemiginowski-Eleuter
Oceń ten artykuł

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz