Jerzy Siemiginowski-Eleuter

Jerzy Siemiginowski-Eleuter
Lwów ok. 1660 – Lwów 1711

Naprawdę nazywał się Szymonowicz i prawdopodobnie był synem lwowskiego malarza. Dzięki poparciu Jana III Sobieskiego uczył się we Włoszech i we Francji. W 1682 roku otrzymał nagrodę rzymskiej Akademii św. Łukasza i został jej członkiem. Do Polski wrócił około roku 1684, zmienił nazwisko na Eleuter (po grecku „wolny”), a w 1701 zostal za pieniądze adoptowany przez rodzinę Siemiginowskich. Pracował przede wszystkim dla króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie jako dekorator królewskiej rezydencji i portrecista rodziny królewskiej. Od króla Jana III otrzymal tytuł szlachecki i ordery. Później pracował też dla króla Augusta II.

Jerzy Siemiginowski był twórcą wszechstronnym. Z jego bogatego dorobku ocalało niewiele, większość zachowanych dzieł znajduje się w pałacu w Wilanowie.

*Zdjęcia i opisy pochodzą ze strony: http://www.pinakoteka.zascianek.pl/ i umieszczone zostały dzięki uprzejmości pana Witolda Raczunasa.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz