5 grudnia przypadła 148 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. I właśnie do miejsca narodzin marszałka udali się członkowie Związku Polaków na Litwie.
Sobotnie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 od Mszy św. w kościele w Powiewiórce, gdzie Józef Piłsudski został ochrzczony. Kolejnym punktem było złożenie kwiatów i wieńców przy pomniku Marszałka w Zułowie, gdzi znajdował się jego rodzinny dwór. Uczestniczyli w nich ambasador RP na Litwie – Jarosław Czubiński, prezes ZPL i poseł litewskiego parlamentu z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Michał Mackiewicz, harcerze, członkowie ZPL, lokalni mieszkańcy, a także goście z Polski. Zarówno Mackiewicz jak i Czubiński podkreślając, że dziecko Wileńszczyzny odegrało rolę decydującą dla losów całej Polski i narodu polskiego.
Dwór, w którym na świat przyszedł Józef Piłsudski, spłonął w 1874r. Rodzina Marszałka po tym wydarzeniu sprzedała majątek. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pojawiła się idea odbudowy dworu, jednak wybuch II wojny światowej uniemożliwił realizację projektu, a na terenie dworu powstał sowchoz. 10 lat temu ziemię, na której znajdował się majątek Piłsudskich, nabył Związek Polaków na Litwie, z inicjatywy którego powstaje tam Rezerwat Pamięci Narodowej.
l24.lt/kresy.pl





























