W Słajszewie, w pobliżu planowanej pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, doszło do nocnego pożaru sprzętu budowlanego. Straty są znaczne, a śledczy nie wykluczają sabotażu.

W niedzielę wieczorem w miejscowości Słajszewo (woj. pomorskie) wybuchł pożar na terenie związanym z przygotowaniami do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Ogień pojawił się przy ul. Morskiej, w rejonie drogi prowadzącej do przyszłego placu budowy.

Zgłoszenie wpłynęło do służb po godzinie 22:00. Na miejscu strażacy zastali płonący sprzęt budowlany wykorzystywany przy pracach drogowych. Ogień objął pięć maszyn, w tym m.in. rozściełacz asfaltu, koparkę, ładowarkę oraz dwa walce drogowe. Sprzęt został całkowicie zniszczony.

W akcji gaśniczej uczestniczyło sześć zastępów straży pożarnej – zarówno jednostki Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. Pożar udało się opanować, jednak skala strat jest określana jako duża.

Policja prowadzi postępowanie w sprawie zdarzenia. Jak poinformowała rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie, asp. sztab. Anetta Potrykus: „Straty są wysokie. Nie wykluczamy działania osób trzecich”. Dodała również, że funkcjonariusze prowadzą „intensywne działania” w celu ustalenia przyczyn i przebiegu pożaru.

Na obecnym etapie nikt nie został zatrzymany. Na miejscu mają zostać przeprowadzone szczegółowe oględziny z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa, którego opinia będzie kluczowa dla ustalenia źródła ognia.

Do zdarzenia doszło w bezpośrednim sąsiedztwie infrastruktury powstającej na potrzeby strategicznej inwestycji energetycznej. Spalone maszyny znajdowały się w rejonie drogi dojazdowej, około 500 metrów od jednego z wjazdów na teren prac.

Pożar wywołał niepokój wśród mieszkańców okolicy. Lokalny serwis relacjonował: „Udało nam się porozmawiać z okolicznymi mieszkańcami, którzy wydają się być przerażeni tym, co się wydarzyło minionej nocy. Pojawiły się też nieśmiałe głosy mówiące o… możliwym sabotażu budowy elektrowni jądrowej. Boją się już teraz o swoje posesje i domy, gdyż nie wiadomo, w którym kierunku może pójść wyobraźnia potencjalnego sprawcy”.

Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ma rozpocząć się w 2028 roku. Plan zakłada powstanie trzech reaktorów AP1000 o łącznej mocy 3750 MWe. Uruchomienie pierwszego bloku przewidziano na 2036 rok, a kolejnych w latach 2037–2038.

Zobacz: Sabotaż kolejowy w Polsce. Ukraińcy trafili na listę Interpolu

Tagi: , , , , ,
forma płatności