Jedna z największych firm drobiarskich na Ukrainie – Averestra Group Agroholding – uruchomiła nowoczesny kompleks ferm na Wołyniu. Spółka zainwestowała 15 milionów euro i zapowiada kolejne inwestycje.
Ukraiński holding drobiarski Averestra Group Agroholding uruchomił nową fermę na Wołyniu. Koszt inwestycji to około 15 mln euro. Kompleks składa się z 20 nowoczesnych kurników i stanowi element szerszego programu rozwoju produkcji drobiarskiej. W ciągu najbliższych lat firma planuje powielić tę inwestycję w kilku kolejnych lokalizacjach. Ukraińskie media informowały o sprawie w ubiegłym tygodniu.
Averestra Group należy do czterech największych producentów drobiu na Ukrainie. Spółka działa w modelu pionowej integracji – od produkcji zbóż wykorzystywanych na paszę, przez własne wylęgarnie, hodowlę i przetwórstwo drobiu, aż po sprzedaż gotowych produktów. Do niedawna holding dysponował 120 fermami, które łącznie wytwarzały około 35,1 mln brojlerów rocznie.
Firma posiada również nowoczesny zakład przetwórstwa mięsa o zdolności przerobowej wynoszącej około 13,5 tys. brojlerów na godzinę. Na rynku ukraińskim produkty trafiają do sprzedaży pod markami „Epicur” oraz „Czebaturoczka”, natomiast w eksporcie wykorzystywana jest marka Delika. Właścicielem przedsiębiorstwa jest rodzina Dobkinów.
Nowo uruchomiony kompleks na Wołyniu zajmuje teren o powierzchni 19 hektarów. Łączna powierzchnia 20 kurników przekracza 55 tys. metrów kwadratowych. Według deklaracji spółki obiekty zaprojektowano zgodnie z europejskimi standardami w zakresie bezpieczeństwa biologicznego i dobrostanu zwierząt. Budynki wyposażono m.in. w zautomatyzowane systemy kontrolujące mikroklimat, wentylację, karmienie oraz pojenie drobiu.
Zobacz: Holding ukraińskiego oligarchy dokupił 17 tys. hektarów. Teraz ma łącznie 50 tys. ha
Inwestycja ma być jednak dopiero pierwszym etapem większego programu rozwojowego firmy.
„Inwestycje w nowe drobiarnie są częścią długoterminowej strategii rozwoju Grupy Avererra i modernizacji produkcji na Ukrainie. Zainwestowaliśmy 15 milionów euro w ten obszar, a to tylko pierwszy krok. Do 2028 roku planujemy budowę 6 takich zakładów produkcyjnych po 20 kurników i zainwestujemy łącznie około 100 mln euro. To w pełni obciąży nasze zakłady produkcyjne i osiągniemy produkcję około ćwierć miliona brojlerów dziennie” – powiedział Dmitrij Dobkin, właściciel Grupy Avesterra.
Dobkin zapowiedział również dalsze inwestycje w rozwój przedsiębiorstwa. W perspektywie pięciu lat holding planuje przeznaczyć na nowe projekty około 300 mln euro. Środki mają zostać przeznaczone m.in. na budowę kolejnych ferm, rozwój wylęgarni oraz instalacje do produkcji biometanu.
Czytaj: Ukraińskie holdingi wśród największych producentów drobiu i jaj w Europie
Czytaj także: Ukraiński gigant wszedł do Polski tylnymi drzwiami
inventure.com.ua / farmer.pl / Kresy.pl






























