Szpital w Choszcznie otrzymał środki unijne na modernizację, jednak ich przyznanie było uzależnione od przeprowadzenia szkoleń dla personelu w zakresie zagadnień LGBT. Politycy komentujący sytuację stwierdzają, że przykład placówki pokazuje, że środki unijne coraz częściej wiążą się z realizacją projektów o charakterze ideologicznym.

W Choszcznie szpital otrzymał środki unijne na modernizację i zakup nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, jednak ich przyznanie było uzależnione od przeprowadzenia szkoleń w zakresie zagadnień dotyczących osób LGBT+. Placówka planuje w ramach projektu utworzenie czterech nowych poradni specjalistycznych oraz doposażenie kolejnych w sprzęt diagnostyczny.

„W ramach projektu planujemy również przeprowadzić szkolenie personelu medycznego oraz pracowników niemedycznych w AOS w zakresie zagadnień dotyczących osób LGBT+. Szkolenie ma na celu zwiększenie kompetencji pracowników w zakresie rozumienia problemów i potrzeb tej grupy społecznej, a także promowanie postaw szacunku, empatii i profesjonalizmu w relacjach z pacjentami LGBT+” — przyznaje placówka.

Zobacz także: TSUE: Polska musi uznawać „małżeństwa jednopłciowe” zawarte za granicą

Przedstawiciele szpitala potwierdzili, że przeprowadzenie szkolenia było warunkiem otrzymania pieniędzy. „Tak – zaplanowanie działań mających na celu poprawę dostępu do usług zdrowotnych dla osób ze środowisk LGBT+, w tym działań podnoszących świadomość personelu w odniesieniu do grup narażonych na dyskryminację, wynika wprost z dokumentacji konkursowej” — cytuje otrzymaną odpowiedź Niezależna.

„Myślałem, że niewiele mnie już zaskoczy w dzisiejszej UE i uśmiechniętej Polsce. Szpital w Choszcznie ma otrzymać środki na sprzęt diagnostyczny. Ale co musi wykonać, żeby te środki otrzymać? «Szkolenie personelu medycznego oraz pracowników niemedycznych w AOS w zakresie zagadnień dotyczących osób LGBT+», Jesteśmy już teraz na etapie, w którym szpital, żeby móc diagnozować, leczyć pacjentów — korzystać ze środków UE, na które każdy Polak składa się w podatkach — musi wdrożyć projekt ideologiczny, niczym kurs marksizmu-leninizmu? Tak, podejmuje interwencję jako poseł — dowiem się na czym ma to szkolenie polegać, kto na nim zarobi, czy szpital musi coś takiego robić żeby otrzymać środki? Dodam, że samo Stowarzyszenie Lambda otrzymało od Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego już ponad 300 000 PLN dotacji celowych, głównie na działania wokół LGBT+” — napisał na X poseł Dariusz Matecki.

Warto przeczytać: Bruksela przyjmuje strategię „równości LGBTIQ+” i planuje zwiększyć finansowanie NGO

Do krytyki dołączył prezes instytutu Ordo Iuris adw. Jerzy Kwaśniewski. „Gorzej niż komuna. Nawet ratowanie życia pacjentów musi być okupione zgodą na rytualne szkolenia lekarzy, ratowników, pielęgniarek z wrażliwości LGBT. Kto odmówi ideolo — nie będzie ratował życia. Niech umierają obskuranci!” — stwierdził.

Kresy.pl

Tagi: , , , ,
forma płatności