Sztab Ukraińskich Sił Powietrznych poinformował, że podczas ostatniego nocnego rosyjskich nalotów po raz pierwszy użyto do obrony ukraińskiej przestrzeni powietrznej francuskich myśliwców Mirage 2000-5.

Sztab Ukraińskich Sił Powietrznych poinformowały w piątek, że podczas ostatniego nalotu rosyjskich pocisków oraz dronów poderwano samoloty F-16 oraz po raz pierwszy francuskich Mirage-2000-5.

“Atak powietrzny wroga został odparty przez jednostki rakietowej obrony przeciwlotniczej, środki walki elektronicznej i mobilne grupy ogniowe Sił Powietrznych i Obronnych Ukrainy. W starciu brały udział także myśliwce, w tym F-16 i Mirage-2000. Warto zauważyć, że francuskie myśliwce, które przybyły na Ukrainę zaledwie miesiąc temu, po raz pierwszy wzięły udział w odparciu wrogiego ataku powietrznego” -fragment komunikatu Sztabu Ukraińskich Sił Powietrznych.

Podczas ostatniego nalotu strona rosyjska wysłała 261 pocisków oraz dronów. Ukraińska obrona przeciwpowietrzna wraz z samolotami strąciła 134 pocicków oraz dronów.

Czytaj: Zełenski proponuje rozejm w powietrzu i na morzu jako test woli Rosji

Przypominamy, 6 lutego francuskie siły powietrzne przekazały Ukrainie pierwszy z obiecanych myśliwców Mirage 2000-5. Informację przekazał minister obrony Sébastien Lecornu. Prezydent Emmanuel Macron ogłosił w czerwcu, że Francja przekaże samoloty Ukrainie i wyszkoli ukraińskich pilotów w ramach współpracy wojskowej z Kijowem. Z 26 samolotów Mirage 2000-5 należących do francuskich sił powietrznych, sześć miało zostać przekazanych Ukrainie, zgodnie z raportem budżetowym opublikowanym przez niższą izbę francuskiego Zgromadzenia Narodowego.

Pod koniec grudnia pojawiły się informacje, że ukraińscy piloci zakończyli szkolenie na myśliwcach Mirage 2000-5F, jak zrelacjonowała UNIAN.

Myśliwce Mirage 2000-5, pierwotnie będące częścią francuskiego inwentarza Sił Powietrznych i Kosmicznych, zostały doposażone w zaawansowane możliwości przez francuską Generalną Dyrekcję Uzbrojenia (DGA). Zaprojektowane głównie jako myśliwce przechwytujące, zmodyfikowane myśliwce są teraz wyposażone w możliwość przenoszenia i rozmieszczania pocisków manewrujących SCALP-EG i Storm Shadow, które obecnie znajdują się w arsenale Ukrainy.

Czytaj: Trump grozi Rosji nowymi, “zakrojonymi na szeroką skalę”, sankcjami

facebook.com/Kresy.pl

Tagi: , , ,
forma płatności