Doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy ds. społecznych Zofia Romaszewska stwierdziła, że ustawa o IPN jest zła i będzie wymagała zmian.

W czwartek Andrzej Duda wysłał wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o IPN.

Doradczyni prezydenta ds. społecznych Zofia Romaszewska oświadczyła, że ustawa zostanie prawdopodobnie zmieniona. Przecież ona jest idiotyczna, tak wyglądać nie może. Romaszewska stwierdziła, że zapisy nowelizacji powinny zostać „bardziej uściślone”.

ZOBACZ TAKŻE: Duda zaskarżył do TK zapisy ustawy o IPN dotyczące ukraińskich nacjonalistów i Małopolski Wschodniej

Nie może być tak nieokreślone, że każdy kto wypowiada się nieładnie o Polakach, to natychmiast go do kryminału na trzy lata. No przecież tak nie może być. Musi to być jasne – oświadczyła doradczyni prezydenta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zofia Romaszewska uważa jednak, że relacje Polski z Izraelem pozostaną „normalne”, ponieważ napięcie między stolicami wywołane ustawą o IPN „za chwilę osiądzie”.

Należy pamiętać o jednej rzeczy: w tej chwili w Izraelu, ci ludzie, którzy – że się tak wyrażę – pamiętają to, co było w Polsce, są nieco starsi ode mnie. Tak więc to były dzieci. I cóż te dzieci pamiętają? Pamiętają strach. Pamiętają, że się musiały wszystkiego bać. (…) Pamiętają strach związany z Polakami – stwierdziła Zofia Romaszewska.

Moi pobratymcy, jak w każdym kraju, zachowywali się różnie. Nie ma żadnego powodu, żeby Polacy jako naród łagodny, który pozwolił na swoich ziemiach mieszkać kolosalnej ilości Żydów, których gonili po całej Europie, żeby z tego powodu miał głównie kłopoty i przykrości – tłumaczyła doradczyni Andrzeja Dudy. To jest strasznie nieprzyjemne i strasznie niesprawiedliwe. To wzbudziło bardzo nieprzyjemną sytuację – podkreśliła.

Kresy.pl / interia.pl / tvn24.pl

Czytaj kolejny artykuł
9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zefir
  zefir :

  To ciekawe,chociaż bzdurne wieści z dworu prezydenckiego dochodzą,że dzieci żydowskie z okresu II W.Ś. „Pamiętają strach związany z Polakami”.Sam jako Polak byłem wtedy dzieckiem,młody chłopiec Żydek mną się opiekował,jako przybrany członek rodziny przed szkopami się skrywał.Nawet oficer niemiecki,który u nas kwaterował Żydka tolerował,staraniem mamy udawał że nic nie wie.Teraz,po tylu latach dowiaduję się od prezydenckiej dwórki,że nasz Icek był nami wystraszony.Co za farmazony.

 2. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  Opluwanie Polski staje się coraz modniejsze, już nawet doradców prezydenta, robią to ze szczerą ochotą, w końcu Duda dał znak, jak można podpisać ustawę – penalizacja szkalowania Polaków, jednocześnie oddając do TK z zastrzeżeniami, które okazały się w końcu znakiem do jej zmiany przez PIS, czyli de facto jak by nie była podpisana. Przykro się robi, jak dowiaduje się, że prezydent nie słucha własnego Narodu, tylko ukraińców i żydów.

 3. donald
  donald :

  A co o dzieciach mordowanych na Wolyniu i obwiazywanych drutem kolczastym dookola pni drzew a co o dzieciach patrzacych na smierc swoich rodzicow na Syberii. Falszywa kobieta, falszywa patriotka z pani Romaszewskiej; a tymczasem ponizej wklejam dwa komentarze ktore zamiescilem na Jerusalem Post i ktore sa widoczne tylko z IP mojego komputera. ( taka izraelska wolnosc slowa ktora tylko ten ktory zamiescil komentarz moze go zobaczyc.
  Boss of Stalinist security forces (UB) in Kielce was Polish Citizen of Jewish origin and he was all the time during the Kielce events in contact with Jakub Berman also Polish Citizen of Jewish Origin and also main boss for Poland of Stalinist Security forces (UB)-Jakub Berman was personally persecuting „Zegota” members ( main purpose of Zegota organisation was help to Polish Citizens of Jewish Origing and other Jews). Chief of Local Communist party in Kielce was Polish Citizen of Jewish origin. Political officer of Soviet garrison in Kielce was also of Jewish origin. Next day allies were supposed to review Katyn massacre, instead they were speaking about Kielce and not about killing twenty thousand Polish officers in Katyn, Charkow, Miednoje . There is a theory that some prominent people among Polish citizens of Jewish origin and other Jews were trying to persuade other Jews to leave Poland for Palestine and Kielce massacre was to make Polish Citizens of Jewish Origin to move to Palestine.
  All decision makers in Kielce accident were Polish citizens of Jewish origin or Jews.50 people were sued for this murder. 32 of them were from communist UB, which is somehow peculiar because the heads of the region and Kielce powiat UB were Jewish as well as a large proportion of Kielce UB forces.
  Nevertheless – 9 people were sentenced to death for this murder of 42 Jews. How many people get life sentence in the biggest Auschwitz trials in Germany in the 60’s? Also 9.
  Reply
  Share
  Regarding Jedwabne I wonder why the number of killed Citizens of Jewish Origin was reduced from original number of 1600 to just 340 people? Any death is terrible and even if one person was killed there it is still the same crime but May be number was miraculously reduced from 1600 to 340 because it was difficult to believe that group of around 40 Polish citizens who did not have any weapons could do it?
  To solve Jedwabne crimes the exhumation must be done and truth must be discovered. I just wonder why Israelis and other Jews are so much in hysteria when somebody talks about restarting Jedwabne exhumation which will lead to proper burial in sacred ground and provide so many answers.