Podobizna pierwszego i jak dotąd jedynego prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa znajdzie się na banknotach. Parlamentarzyści wymyślili już jednak nowy sposób na uhonorowanie jego osoby.

Parlament Kazachstanu Mażylis podjął dziś uchwałę wzywającą do zmiany nazwy stolicy tego kraju – Astany. Miasto miałoby otrzymać nazwę urobioną od nazwiska prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. Być może poza czcią dla polityka rządzącego republiką od 27 lat, na decyzję parlamentarzystów wpłynął też fakt, że obecna nazwa stolicy Kazachstanu jest dość banalna. Astana znaczy bowiem po kazachsku tyleż co stolica. Wcześniej, w latach 1992-1998 miasto nazywało się Akmoła, a swoje nowe miano uzyskało po przeniesieniu do niej stolicy państwa z miasta Ałmaty. Miasto zmieniało zresztą nazwę wielokrotnie. Założone przez Rosjan w 1830 roku jako Akmoły, w latach 1832-1961 było Akmolinskiem, by decyzją Nikity Chruszczowa stać się Celinogradem, czyli tłumacząc z rosyjskiego „miastem na ugorze”. Już w niepodległym Kazachstanie powrócono do pierwotnego miana, by w końcu określić je stolicą.

Uchwała o zmianie nazwy Astany musi zostać zaaprobowana przez samego Nazarbajewa. To jednak nie jedyny przejaw kultu jego osoby. W zeszłym tygodniu kazachski bank centralny zapowiedział, że 1 grudnia do obiegu wejdą nowe banknoty z podobizną prezydenta państwa. Data ich prowadzenia nie jest przypadkowa. 1 grudnia jest w Kazachstanie oficjlnie obchodzony jako „Dzień Pierwszego Prezydenta”.

Nazrabajew rządzi Kazachstanem od powstania tego państwa w 1991 r. w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Jeszcze w latach 1984-1989 r. był premierem Kazachskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, zaś od 22 czerwca 1989 sprawował faktyczną władzę w tej republice jako I sekretarz Komunistycznej Partii Kazachstanu. 1 grudnia 1991 r wygrał pierwsze wybory prezydenckie w historii kraju zdobywając 98,8% poparcia. Kazachstan jest druga co do wielkości gospodarka wśród państw poradzieckich. Kazachstan jest też drugim eksporterem ropy wśród nich (po Rosji). Posiada też bogate zasoby gazu, złota, metali ziem rzadki. Prezydent Nazarbajew stara się jednak prowadzić politykę rozwoju różnych gałęzi gospodarki, ściagania do państwa inwestycji i nowych technologii. Kazachstan przoduje także w Azji Centralnej pod względem nakładów na edukację.

Inicjatywy parlamentarzystów i polityków lokalnych co do zmiany nazw miast na cześć prezydenta były już podejmowane w przeszłości. Jak do tej pory były odrzucane przez samego Nazarbajewa.

Czytaj także: Nazrabejew pozostanie prezydentem Kazachstanu

reuters.com/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz