W poniedziałek większość państw ONZ opowiedziało się stworzenie mechanizmu rozliczającego Rosję z przypadki łamania prawa międzynarodowego na Ukrainie.

Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych nie mają charakteru wiążącego. Niemniej 94 państwa w tym Polska uznały, że Rosja powinna być pociągnięta do odpowiedzialności za przypadki łamania prawa międzynarodowego w czasie jej wojny przeciw Ukrainie, podał portal Axios.

13 państw zagłosowało przeciwko projektowi rezolucji. Były to: Białoruś, Republika Środkowoafrykańska, Chiny, Kuba, Korea Północna, Erytrea, Etiopia, Iran, Mali, Nikaragua, Zimbabwe, Syria i sama Rosja. Natomiast 74 państwa wstrzymały się od głosu, w tym Armenia, Izrael i Indie oraz wszystkie państwa Azji Środkowej poza Turkmenistanem, który w ogóle nie wziął udziału w głosowaniu.

Z rezolucji wyrażono poparcie dla “suwerenności, niepodległości, jedności i integralności terytorialnej” Ukrainy. W związku z tym wzywa się do wycofania wszystkich rosyjskich sił z jej terytorium.

Zgodnie z tekstem rezolucji Rosja „musi ponieść konsekwencje prawne wszystkich swoich działań bezprawnych prawno-międzynarodowo, w tym ponieść reparacje za szkody, w tym wszelkie zniszczenia spowodowane takimi działaniami”.

W rezolucji zadeklarowano, że istnieje potrzeba stworzenia „międzynarodowego mechanizmu naprawienia szkód, strat lub obrażeń” wynikających z wojny Rosji na Ukrainie i zalecono państwom członkowskim, we współpracy z Ukrainą, utworzenie „międzynarodowego rejestru” w celu udokumentowania dowodów i roszczeń „szkód, strat lub obrażeń” obywateli Ukrainy i państwa.

Czytaj także: Spotkanie Xi Jinping-Biden: Trzy godziny w dobrej atmosferze

axios.com/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Gdyby Rosja miała płacić reparacje za wojnę wywołaną w znacznej części przez NATO, to kiedy NATO, a zwłaszcza USA, wypłaciłyby się za ich wojny, zwłaszcza ostatnią z Irakiem. Ta wojna była bez żadnego powodu, gdyż Irak nie prześladował Amerykanów (również Polaków), tak jak Ukraina Rosjan.