Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w poniedziałek Chersoń na południu kraju – podała agencja Reuters. Miasto zostało wyzwolone po prawie dziewięciu miesiącach okupacji. Chersoń był jedynym centrum obwodu (województwa), które rosyjska armia zdobyła po 24 lutego br.

Wołodymyr Zełenski przemawiał do ukraińskich żołnierzy. Dziękował NATO i innym sojusznikom za wsparcie Ukrainy w wojnie z Rosją. „Idziemy naprzód. Jesteśmy gotowi do pokoju, pokoju dla naszego kraju” – oświadczył, cytowany przez agencję Reuters.

Chersoń był jedynym centrum obwodu (województwa), które rosyjska armia zdobyła po 24 lutego.

Jak informowaliśmy, w piątek siły ukraińskie wkroczyły do Chersonia. „Dziś historyczny dzień” – skomentował prezydent Ukrainy.

Przypomnijmy, w środę 9 listopada minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, publicznie zgodził się z poglądem dowodzącego „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie gen. Siergieja Surowikina o konieczności wycofania wszystkich jej oddziałów na lewy brzeg Dniepru.

W sobotę ministerstwo obrony Rosji oficjalnie poinformowało o zakończeniu wycofywania zgrupowania wojsk z prawego brzegu Dniepru przed godziną 5:00 rano. Rosyjscy korespondenci wojenni podali, że na wschodni brzeg rzeki wycofano łącznie 20 tys. żołnierzy i 3,5 tys. jednostek sprzętu wojskowego.

Zobacz także: Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofywali się z Chersonia wcześniej niż podano 

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz