Zełenski: kontrofensywa trwa

Na Ukrainie trwają trwają odpowiednie działania kontrofensywne i obronne – powiedział prezydent Wolodymyr Zełenski na wspólnej konferencji z premierem Kanady. Justin Trudeau ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

W sobotę z niezapowiedzianą wizytą przybył do Kijowa premier Kanady, Justin Trudeau. Spotkał się z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. Później obaj politycy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. Powiedzieli, że rozmawiali m.in. o „koalicji myśliwców” i o „koalicji na rzecz obrony przeciwpowietrznej”.

Zełenski w rozmowie z dziennikarzami potwierdził, że trwają kontrofensywne, a także obronne działania Sił Zbrojnych Ukrainy. Zauważył, że dzień wcześniej, w piątek 9 czerwca, możliwy początek ukraińskiej kontrofensywy skomentował prezydent Rosji Władimir Putin.

„Ciekawe, co Putin powiedział o naszej kontrofensywie. Moim zdaniem, ważne, żeby Rosja zawsze to czuła, że im nie zostało wiele czasu. Na Ukrainie trwają trwają odpowiednie działania kontrofensywne i obronne” – powiedział ukraiński prezydent. Odmówił zarazem sprecyzowania, na jakim etapie są działania kontrofensywne.

Z kolei kanadyjski premier ogłosił w Kijowie nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 500 mln dolarów kanadyjskich (równowartość około 373 mln dolarów USA). W skład pakietu wejdzie przede wszystkim 288 rakiet przeciwlotniczych AIM-7, przeznaczonych dla obrony powietrznej, a także 10 tys. pocisków kalibru 105 mm. Trudeau obiecał też, że w najbliższych tygodniach zakończy się dostarczanie na Ukrainę obiecanych samochodów opancerzonych Roshel. Jak dotąd, ze 122 pojazdów Ukraińcy otrzymali 88.

Szef kanadyjskiego rządu powiedział też, że Kanada dokłada wszelkich wysiłków na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów na F-16 i że pomoże w ich obsłudze. Strona kanadyjska ma też dołączyć się do organizowania w Polsce centrum obsługi technicznej czołgów Leopard 2 i będzie kontynuować szkolenia dla żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. Ponadto, w związku z „atakiem terrorystycznym Rosjan na Kachowską Elektrownie Wodną” Kanada przeznaczy dodatkowe 10 mln dolarów na rzecz likwidacji skutków katastrofy, poza wydzielonymi wcześniej 37,5 mln dol.

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że kraj ma wystarczającą ilość broni, aby rozpocząć kontrofensywę przeciwko siłom rosyjskim. Parę dni wcześniej prezydent Zełenski wyraził przekonanie, że Ukraina jest gotowa do kontrofensywy. Dodał jednak, że proces ten zajmie czas i będzie miał wysoką cenę.

Jak pisaliśmy, miesiąc temu, na początku maja, prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina potrzebuje więcej czasu, by rozpocząć swoją zapowiadaną kontrofensywę. Tłumaczył, że ukraińska armia czeka jeszcze na kolejne dostawy sprzętu.

Z kolei pod koniec maja doradca Biura Prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak oświadczył w wywiadzie dla włoskiej stacji, że ukraińska kontrofensywa zaczęła się i trwa już od kilku dni.

zaxid.net / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply