Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że Benjamin Netanjahu zgodził się przyjrzeć możliwości zaopatrzenia Ukrainy w systemy obrony powietrznej – poinformował Times of Israel.

Jak poinformował portal Times of Israel, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że Benjamin Netanjahu zgodził się przyjrzeć możliwości zaopatrzenia Ukrainy w systemy obrony powietrznej

Zełenski powiedział dziennikarzom, że Netanjahu zapewnił go, że „rozważy” zaopatrzenie Ukrainy w izraelskie systemy.

Prezydent Ukrainy powiedział, że poruszył tę sprawę, gdy niedawno rozmawiał z Netanjahu po ostatnich wyborach w Izraelu i podkreślił, że systemy obrony przeciwlotniczej są najwyższym priorytetem dla jego kraju, poinformował w środę izraelski dziennik Maariv.

Według raportów Netanjahu odpowiedział, że będzie zastanawiał się, jak może pomóc.

Zełenski Zapewnił, że jego kraj nie potrzebuje izraelskiej broni do atakowania wrogów, ale raczej poszukuje swoich systemów obrony powietrznej do ochrony przed rosyjskimi pociskami.

Według Haaretz pod naciskiem administracji USA Izrael zgodził się na sfinansowanie „materiałów strategicznych” o wartości milionów dolarów, aby wesprzeć ukraiński wysiłek wojenny.

Haaretz dowiedział się od trzech wysokich rangą europejskich dyplomatów, że Stany Zjednoczone zwróciły się do izraelskiego rządu kilka tygodni temu i zmusiły go do współpracy z NATO i Zachodem w walce z Rosją.

Amerykanie chcieli, aby Izrael zaopatrywał Ukrainę w baterie przeciwlotnicze, powiedzieli europejscy urzędnicy. Jednak po rozmowach między obydwoma rządami i deliberacjach izraelskich przywódców postanowiono zamiast tego sfinansować materiały strategiczne.

Kresy.pl/Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply