Zdaniem Waszczykowskiego wyjście Wielkiej Brytanii z UE „może trwać od 2 do nawet 15 lat”.

Szef polskiej dyplomacji spodziewa się politycznego trzęsienia ziemi w Wielkiej Brytanii.

Zapewne premier ustąpi w niedługim czasie. Oznacza wybory, dyskusję w Wielkiej Brytanii, jak przeprowadzić ten „rozwód” z Europą– przewiduje Witold Waszczykowski.

Zdaniem polityka proces wyjścia z UE „może trwać od dwóch do nawet 15 lat” i mieć poważne konsekwencje wewnętrzne.

Oznacza wielkie problemy między Anglią a Szkocją. Irlandia jest podzielona, obie części wchodząc do Unii de facto się zjednoczyły, po wyjściu z UE na granicy Irlandii Północnej trzeba będzie postawić granicę– powiedział Waszczykowski. – Proces wychodzenia z UE i równolegle do tego, jaki status będzie mieć Wielka Brytania z Unii Europejskiej będąc poza Uniąto będą dwa procesy toczące się jednocześnie –wskazał szef polskiej dyplomacji.

Zdaniem polityka wczorajszy wynik referendum powinien skłonić europejskich liderów do namysłu.

Boję się jednak, że część eurokratów uzna, że bez Wielkiej Brytanii, kraju, który domagał się innego kierunku rozwoju UE, znaczna część polityków pójdzie w kierunku tej tradycyjnej, wymyślonej kilkadziesiąt lat temu Unii, która nie ma jednak poparcia wśród wielu krajów europejskich– ocenił szef resortu spraw zagranicznych.

Polska będzie starać się przedstawić inną wizję UE.

Będziemy starać się wykorzystać tę sytuację do tego, żeby chcieć uprzytomnić politykom europejskim dlaczego do tego doszło, a doszło dlatego, że taka koncepcja, jaka kiedyś została wymyślona w Europie nie jest popularna– wskazał minister. – Jest też problem czy stać nas, jako Europę, żeby zagrzebać się w tych europejskich sprawach, skoro tyle niedobrych rzeczy dzieje się wokół Europy. (…) Sprawa konfliktu rosyjsko-ukraińskiego nie zniknie, sprawy zagrożeń z Południa też nie znikną– dodał Waszczykowski.

Mam nadzieję, że politycy europejscy przejdą pewną refleksję, czy dotychczasowy kurs europejski ma sens w takiej koncepcji, w jakiej został wymyślony, skoro Wielka Brytania, tak potężny kraj, decyduje się na wyjście z UE. To powinno być przyczyną do poważnej refleksji w Unii Europejskiej– zakończył minister.

TV Republika/KRESY.PL

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz