W pobliżu samochodu wiozącego przywódce nieuznawanej Ługańskiej Republiki Ludowej Igora Płotnickiego zdetonowaną bombę. Separatyści oskarżają władze Ukrainy o zorganizowanie zamachu.

Do zamachu doszło 6 sierpnia. W centrum Ługańska wybuchła bomba przymocowana do słupa. Stało się to w chwili gdy przejeżdżał obok niej samochód wiozący Płotnickiego. Według pierwszych komunikatów przywódca ŁRL miał trafić do szpitala w stanie ciężkim. Jednak 7 sierpnia rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti twierdziła, że Płotnicki opuścił już szpital. Dzień później ta sama agencja dementowała jednak, powołując się na miejscowe źródła, informacje o zakończeniu hospitalizacji Płotnickiego. Fakt zamachu potwierdziły zarówno media separatystów jak i ukraińskie. Nagranie wideo pojazdu Płotnickiego w miejscu ataku zaprezentowała abchazka agencja ANNA. Widac na nim, że wybuch był na tyle silny że całkowicie urwał gruby metalowy słup.Sepratyści oskarżyli o zorganizowanie ataku „Grupę Zwiadowczo-Dywersyjną” ukraińskiej armii. „Ukraińskie służby nie mają z tym nic wspólnego” – oświadczył pełnomocnik prezydenta Petra Poroszenki ds. operacji w Donbasie, Igor Motuzjanik. Szereg ukraińskich wojskowych i polityków oskarżyło o zorganizowanie zamachu Rosję, konkurencyjnych polityków w ramach Ługańskiej Republiki Ludowej, przywódcę Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandra Zacharczenkę. Ten ostatni uznał zamach za dowód przygotowywanie się ukraińskiej armii do ofensywy przeciw separatystom.

ria.ru/tvn24.pl/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz