7 grudnia br. Akademicki Chór „ZGODA” działający przy Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i obwodu brzeskiego dał koncert w starym kościele w Janowie Podlaskim.

7 grudnia br. Akademicki Chór „ZGODA” działający przy Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i obwodu brzeskiego dał koncert w starym kościele w Janowie Podlaskim.

Towarzyszyła chórowi delegacja Forum w składzie słuchaczy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Uścisk Dłoni” oraz Klubu Inteligencji Katolickiej z Brześcia. To był nie pierwszy występ chóru w tym mieście – w ubiegłym roku mieszkańcy już zapoznali się z repertuarem zespołu.

Koncert został otwarty przywitaniem prezesa Stowarzyszenia Turystyczno-Kulturalnego w Janowie Podlaskim pani Marzeny Grabowskiej-Nowickiej. Później w ciągu godziny Chór pod batutą dyrygenta dr muzykologii Rusłana Połuchina zaśpiewał pieśni przede wszystkim religijne, patriotyczne, ludowe i kilka kolęd.

Koncert brzeskiego chóru stał się wielkim wydarzeniem w tym przygranicznym polskim mieście, w związku z tym członkowie Stowarzyszenia zawczasu przygotowali dla gości poczęstunek, który czekał na nich na Starej Plebanii, pełniącej obecnie funkcję siedziby Stowarzyszenia. Tu w nieoficjalnej atmosferze jeszcze raz zabrzmiały kolędy, które obecni na Sali śpiewali razem. Podczas poczęstunku forumowicze z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści członków Stowarzyszenia o projektach, które udało się zrealizować w roku 2013. Pani prezes podziękowała chórowi za występ i podkreśliła, że takie działania pomagają miejscowym aktywistom walczyć o zachowanie tego kościoła, gdyż .kościół pw. Jana Chrzciciela w Janowie Podlaskim miał być sprzedany, a plac przykościelny zamieniony na stadion piłkarski.

Forumowicze wręczyli przedstawicielom Stowarzyszenia kolejny numer „Echa Polesia” z Katalogiem miejsc polskiej pamięci narodowej w obwodzie brzeskim, który ukazał się dzięki społecznej pracy jego członków, jak i konsula RP w Brześciu Stanisława Żarczyńskiego i stanowi pierwszą próbę podejścia do tego tematu w obwodzie. Zapoznać się z treścią Katalogu można na stronie: www.echapolesia.pl w nr 3 „Echa Polesia”.

Na zakończenie spotkania delegacja Forum i członkowie Stowarzyszenia umówili się na kolejne spotkania w następnym roku, które powinny odbywać się nie tylko po polskiej stronie.

Chór „ZGODA” jest dobrze znany z koncertów w kościołach katolickich obwodu brzeskiego i w przygranicznych miejscowościach Polski, na festiwalach i imprezach organizowanych dla społeczności polskiej w Brześciu, z udziału w Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu, w obchodach Dni Kultury Kresowej w Białymstoku, w Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie oraz w spotkaniach Chórów Polonijnych w Koszalinie.

W styczniu 2014 r. planuje się pierwszy koncert polskich kolęd Akademickiego Chóru ZGODA w Brzeskiej Filharmonii.

Julia BEALARUSAVA

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz