Rada Konsultacyjna o potrzebach Polonii

Na potrzebę stworzenia centralnej bazy środków finansowych dla Polonii oraz konieczność przygotowania młodych liderów polonijnych wskazywano w poniedziałek w Warszawie na posiedzeniu Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu.

Przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Marek Borowski (SdPl) wskazał na potrzebę stworzenia centralnej bazy środków finansowych dla Polonii, która funkcjonowałaby przy Senacie. Obecnie dysponuje nimi kilka instytucji, w tym m.in.: Senat, MSZ, MEN oraz Ministerstwo Kultury.

Zdaniem Borowskiego więcej uwagi należy też poświęcić tym Polakom, którzy wyemigrowali do krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Uważa on także, że na kolonie do Polski, organizowane za pieniądze Senatu, powinno przyjeżdżać więcej dzieci Polaków, którzy wyemigrowali na Zachód.

Przedstawiciele Polonii wskazywali na potrzebę większej integracji Polonii i jej aktywniejszego udziału w życiu społecznym i politycznym krajów, w których jest obecna. Działacz Polonii Amerykańskiej Władysław Zacharjasiewicz podkreślił, że Polacy powinni „włączać się w aktywne życie kraju, w którym mieszkają i nie izolować się”. M.in. w tych celach należy dążyć do wykształcenia i przygotowania młodych liderów środowisk polonijnych. „Jeżeli nie będzie dobrej kadry liderów polonijnych, to się mocno rozproszymy” – przestrzegał.

Wieloletni prezes Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii Jan Mokrzycki postulował, by Polacy, mieszkający za granicą byli bardziej widoczni, także dla polityków tych państw. Apelował, by w spotkaniach parlamentarnej grupy polsko-brytyjskiej uczestniczyli również przedstawiciele Polonii.

Wskazywano również na potrzebę nauki języka polskiego i poznawania kultury polskiej, zwłaszcza wśród dzieci rodaków, którzy wyjechali z kraju w ostatnich latach. Wiceminister edukacji narodowej Mirosław Sielatycki powiedział, że resort edukacji chce przekształcić 76 szkół polskich za granicą w szkoły uzupełniające. „Chcemy odejść od nauczania chemii czy fizyki po polsku. Chcemy, żeby to była nauka języka polskiego i wiedzy o Polsce” – wyjaśnił.

Zaznaczył, że resort wykorzystuje też nowe technologie, np. e-learning. W tym roku przeprowadzono 18 szkoleń dla nauczycieli z 28 krajów; w tym np. z Filipin, Korei Płd. czy RPA. W roku 2010 w tym systemie uczy się 180 uczniów. W najbliższym czasie – jak planuje ministerstwo ma być ich 2 tys. Szkoła internetowa jest finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Na egzaminy uczniowie przyjadą do Polski.

Podczas obrad oceniono, że widoczna jest zmiana wizerunku Polski w mediach za granicą; jest ona postrzegana – jak wynikało z wypowiedzi – bardziej pozytywnie. Wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski poinformował, że podejmowane są dalsze inicjatywy mające temu służyć, m.in. reklamowanie naszego kraju w amerykańskiej telewizji CNN.

Polonijna Rada Konsultacyjna przy marszałku Senatu powstała w 2002 r. Jej zadaniem jest wyrażanie opinii w sprawach istotnych dla Polonii i Polaków za granicą, dotyczących ich projektów aktów normatywnych, a także kierunków działań Senatu i jego organów w sprawach Polonii. Członkowie Rady pełnią swoje obowiązki honorowo.

Kurier Wileński/PAP/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply