Według wywiadu Korei Południowej, Korea Północna wysłała do Rosji ponad 10 transportów amunicji na rzecz wojny z Ukrainą. Ilościowo, odpowiadać ma to milionowi pocisków artyleryjskich.

W ubiegłym tygodniu brytyjskie ministerstwo obrony podało, że Rosja zaoferowała Korei Północnej za przekazywaną amunicję i sprzęt wojskowy m.in. wsparcie finansowe i gospodarcze. Moskwa miała zobowiązać się do dostarczania technologii wojskowych. Obiecała również współpracę w innych obszarach zaawansowanych technologii, w tym kosmicznej.

Ponadto, jak podaje agencja informacyjna Yonhap, powołując się na południowokoreańską służbę wywiadowczą, Korea Północna znajduje się w końcowej fazie przygotowań do wystrzelenia satelity szpiegowskiego. Ponadto, szanse na to, że trzecia próba zakończy się powodzeniem, są duże.

Przypomnijmy też, że w październiku br. stacja CBS News podała, iż Korea Północna rozpoczęła transfer artylerii do Rosji. Nie było jasne, czy transfer stanowi część nowego, długoterminowego łańcucha dostaw, czy bardziej ograniczoną partię, ani też co Korea otrzymuje w zamian za broń. Jeden z wyższych urzędników z Korei Południowej powiedział wówczas, że Seul obawia się, iż Kim może chcieć pozyskać od Rosji technologię do budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym oraz bardziej zaawansowanych rakiet i satelitów, oprócz współpracy w zakresie broni konwencjonalnej.

W tym samym miesiącu Biały Dom o odtajnił informacje wywiadu wraz ze zdjęciami satelitarnymi, z których wynikało, że we wrześniu br. Korea Północna wysłała rosyjskim kontenerowcem do Rosji ponad tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym.

Z kolei w połowie października dziennik „Washington Post” informował, w oparciu o zdjęcia satelitarne i analizę ekspertów brytyjskiego think-tanku RUSI, że dostawy broni z Korei Płn. dla Rosji mogą być większe i bardziej regularne, niż ujawnił Waszyngton. RUSI ocenia, że dostawy te mogą mieć znaczący wpływ na przebieg wojny na Ukrainie i tworzą „nową rzeczywistość”, z którą muszą się zmierzyć zachodni partnerzy Ukrainy, zwiększając ilość przesyłanego sprzętu.

WaPo pisał, że na trasie z Korei do rosyjskiego Kraju Nadmorskiego kursowały dwa statki, które od sierpnia br. odbyły przynajmniej pięć kursów w obie strony. Prawdopodobnie przewoziły uzbrojenie, choć media przyznają, że nie można tego jednoznacznie stwierdzić. Taką tezę potwierdzałoby jednak rozrastanie się magazynów amunicji w Tichoriecku w Kraju Krasnodarskim, niecałe 300 km od granicy z Ukrainą. To tam, koleją, trafiają kontenery.

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply