Wykładowca Politechniki Lwowskiej: Bandera nie zawinił Polakom

Zdaniem Wjaczesława Hnatuka z Politechniki Lwowskiej Bandera „jedynie” przewodził walce wyzwoleńczej Ukraińców na terenie okupowanym przez Polaków.

Na stronie internetowej wydziału historii, muzealnictwa i dziedzictwa kulturowego Politechniki Lwowskiej pojawił się artykuł napisany przez zwolennika nadania uczelni imienia Stepana Bandery Wjaczesława Hnatuka.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Hnatuk przyznaje, że nadanie imienia Bandery uczelni może wywołać negatywne reperkusje za granicą, jednak zarzuca Polsce hipokryzję: Można przewidzieć silną negatywną reakcję obecnego przywództwa politycznego sąsiedniej Polski, której premier Jarosław Kaczyński i szef MSZ szantażują nas, mówiąc, że Ukraina nie wejdzie z Banderą do Unii Europejskiej. Dodaje: Warto jednak zauważyć, że polscy mężowie stanu korzystają z podwójnych standardów. Jako przykład wskazuje Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i żołnierzy Armii Krajowej, którzy jego zdaniem spowodowali śmierć tysięcy Ukraińców.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: We Lwowie chcą nadać politechnice imię Stepana Bandery

Czym Stepan Bandera zawinił Polakom? Tym, że na okupowanym przez nich terytorium dowodził narodowo-wyzwoleńczą walką Ukraińców przeciwko ciemiężycielom własnego narodu? Że organizował zamachy na przedstawicieli okupacyjnej władzy i ich pomagierów? I że był skazany na śmierć w polskim więzieniu. Przecież to święta i sprawiedliwa sprawa – niszczyć wrogów nacji w walce za jej wolność! – twierdzi wykładowca Politechniki Lwowskiej.

Czy T. Kościuszko, uczestnicy polskiego powstania przeciwko rosyjskiemu carowi 1831 i 1863, nie działali w ten sam sposób? Czy w latach 1926-1936 nie był terrorystą Józef Piłsudski, przywódca państwa polskiego? – twierdzi Hnatuk.

Wykładowca Politechniki Lwowskiej wskazuje, że nikt na świecie nie szanuje słabych, ale liczą się jedynie z tymi, którzy mają siłę i są zdolni do symetrycznej reakcji na próbę odebrania im narodowego honoru i godności.

Kresy.pl / dorzeczy.pl / lp.edu.ua

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  Typowy zwyrodnialec. Nie zauważył, że Bandera i jego ukraińscy ludobójcy zabijali głównie kobiety i dzieci. Jak to się ma do ciemiężycieli ukraińców ? Inną sprawą jest bestialstwo w jaki ukraińcy mordowali Polskie dzieci, kobiety, starców. Zwyrodnienie ludzkie, nie piszę zezwierzęcenie, bo to był by komplement dla Bandery i UPA.

 2. jaro7
  jaro7 :

  Rozbestwili się dzięki polskojęzycznym matołom którzy w porę nie reagowali.Teraz NIE liczą się z nimi wogóle.Kolejny raz pokazują środkowy palec a ten spaślak Waszczykowski vel Escobar powie że nic o tym nie słyszał.Zera kompletne zera w tej „polskiej polityce”.

 3. Gaetano
  Gaetano :

  To smutne, że tak szacowna polska uczelnia musi tolerować takiego banderowskiego cwela i jemu podobnych. Banderland staje się coraz bardziej bezczelny, bo widzi, że kraj, do którego przez setki lat Kresy należały pobłaża mu, a nawet wykonuje jego politykę. „Nasze” dyplomatoły nic w tej sprawie nie powiedzą i spokojnie będą sobie gawędzić.