Unia Europejska może do 2030 r. stać się uzależniona od Chin w zakresie akumulatorów litowo-jonowych i ogniw paliwowych w takim samym stopniu, jak przed wojną na Ukrainie od Rosji w zakresie energii, jeśli nie podejmie zdecydowanych działań – stwierdzono w dokumencie przygotowanym dla liderów UE.

Do dokumentu dotarła agencja Reuters, która w poniedziałek poinformowała o jego treści. Dokument ma być podstawą dyskusji na temat bezpieczeństwa gospodarczego Europy podczas spotkania przywódców UE w Granadzie w Hiszpanii 5 października. “Zaniepokojeni rosnącą asertywnością Chin na świecie i ich znaczeniem gospodarczym, przywódcy omówią propozycje Komisji Europejskiej mające na celu zmniejszenie ryzyka nadmiernego uzależnienia Europy od Chin i konieczności dywersyfikacji w kierunku Afryki i Ameryki Łacińskiej” – czytamy.

Jak stwierdzono w dokumencie, z powodu nieciągłego charakteru odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa, Europa będzie potrzebować sposobów magazynowania energii, aby osiągnąć swój cel, jakim jest zerowa emisja dwutlenku węgla do 2050 r.

“Spowoduje to gwałtowny wzrost naszego zapotrzebowania na akumulatory litowo-jonowe, ogniwa paliwowe i elektrolizery, które, jak się oczekuje, w nadchodzących latach wzrośnie od 10 do 30 razy” – zwrócono uwagę w dokumencie przygotowanym przez hiszpańską prezydencję.

Reuters podkreśla, że choć UE ma silną pozycję na etapie pośrednim i montażowym w produkcji elektrolizerów, mając ponad 50 proc. udziału w rynku światowym, jest w dużym stopniu uzależniona od Chin w zakresie ogniw paliwowych i akumulatorów litowo-jonowych kluczowych dla budowy pojazdów elektrycznych.

“Bez zdecydowanych działań europejski ekosystem energetyczny mógłby do 2030 roku uzależnić się od Chin w innym charakterze, ale w podobnym stopniu, jak od Rosji przed inwazją na Ukrainę” – uważają twórcy dokumentu.

Dane KE wskazują, że w 2021 roku, czyli na rok przed rosyjską inwazją na Ukrainę, UE kupowała od Rosji 40 proc. całkowitego zużycia gazu, 27 proc. ropy i 46 proc. węgla. Późniejsze zakończenie większości zakupów energii z Rosji spowodowało szok cenowy – podkreśla Reuters.

Przeczytaj: Bloomberg: Chiny uderzają w UE zakazem eksportu kluczowych metali

W dokumencie prezydencji hiszpańskiej stwierdzono, że baterie litowo-jonowe i ogniwa paliwowe nie są jedynym obszarem, na którym UE jest podatna na zagrożenie uzależnienia od Chin. “Podobny scenariusz może mieć miejsce w przestrzeni technologii cyfrowych” – ostrzegają twórcy raportu.

“Prognozy sugerują, że zapotrzebowanie na urządzenia cyfrowe, takie jak czujniki, drony, serwery danych, sprzęt do przechowywania danych i sieci transmisji danych gwałtownie wzrośnie w tej dekadzie. W tym ostatnim UE ma stosunkowo silną pozycję, ale w pozostałych obszarach wykazuje znaczne słabości” – czytamy.

W dokumencie pada ostrzeżenie, że do 2030 r. ta zależność od zagranicy może poważnie utrudnić wzrost produktywności, którego pilnie potrzebuje europejski przemysł i sektor usług. Może też utrudnić modernizację systemów rolnictwa niezbędną do przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Zobacz także: Stoltnberg ostrzegał w Berlinie przed ekonomicznym uzależnieniem się od Chin

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply