Kościół został zbudowany w latach 1858-1899 roku. W 1956 roku sowiecka władza odebrała go katolikom i przebudowała, obecnie pełni funkcję sali organowej.
Komisja komunalna rady obwodu rówieńskiego na Wołyniu odmówiła rzymskokatolickiej diecezji łuckiej zwrotu kościoła św. Antoniego w Równem, obecnie pełniącego funkcję sali organowej – poinformował portal Riwne Weczirne.
Kościół został zbudowany w latach 1858-1899 roku. W 1956 roku sowiecka władza odebrała go katolikom i przebudowała, w latach 80. otwarto w nim salę organową.
Przeciwko oddaniu kościoła na posiedzeniu rady opowiedział się Mykoła Oreszko, dyrektor filharmonii obwodowej, która administruje salą organową w kościele. Według niego 500-osobowa wspólnota rzymskokatolicka w Równem ma gdzie się modlić – posiada już jeden kościół i buduje drugi. Ponadto dyrektor Oreszko uznał, że strona ukraińska nie jest właściwym adresatem petycji katolików: skoro kościół odebrała sowiecka władza, a prawnym następcą ZSRR jest Rosja, to katolicy powinni zwrócić się do Rosji – powiedział urzędnik.
Jego zdaniem katolicy przeczą sami sobie, ponieważ najpierw żądali zwrotu kościoła a potem tylko możliwości odprawiania mszy świętych.
Przeciwko zwrotowi kościoła jest także obwodowa administracja państwowa. Jej zdaniem istnieją prawne przeszkody dla zwrotu budynku, ponieważ jest on zabytkiem.
CZYTAJ TAKŻE: Polacy ze Lwowa walczą o kościół św. Marii Magdaleny
rivneport.rv.ua/ kresy.pl
Cofnąć banderowcom pomoc i wszelkie dotacje, a ich petycje odsyłać razem z gastarbeiterami do Moskwy. Błyskawicznie zrozumieją o co chodzi.
A to dobrze! Czyli o zwrocie ziem II RP na ukrainie też mamy się zwrócić do Rosji? Mi pasuje 🙂