Kościół został zbudowany w latach 1858-1899 roku. W 1956 roku sowiecka władza odebrała go katolikom i przebudowała, obecnie pełni funkcję sali organowej.

Komisja komunalna rady obwodu rówieńskiego na Wołyniu odmówiła rzymskokatolickiej diecezji łuckiej zwrotu kościoła św. Antoniego w Równem, obecnie pełniącego funkcję sali organowej – poinformował portal Riwne Weczirne.

Kościół został zbudowany w latach 1858-1899 roku. W 1956 roku sowiecka władza odebrała go katolikom i przebudowała, w latach 80. otwarto w nim salę organową.

Przeciwko oddaniu kościoła na posiedzeniu rady opowiedział się Mykoła Oreszko, dyrektor filharmonii obwodowej, która administruje salą organową w kościele. Według niego 500-osobowa wspólnota rzymskokatolicka w Równem ma gdzie się modlić – posiada już jeden kościół i buduje drugi. Ponadto dyrektor Oreszko uznał, że strona ukraińska nie jest właściwym adresatem petycji katolików: skoro kościół odebrała sowiecka władza, a prawnym następcą ZSRR jest Rosja, to katolicy powinni zwrócić się do Rosji – powiedział urzędnik.

Jego zdaniem katolicy przeczą sami sobie, ponieważ najpierw żądali zwrotu kościoła a potem tylko możliwości odprawiania mszy świętych.

Przeciwko zwrotowi kościoła jest także obwodowa administracja państwowa. Jej zdaniem istnieją prawne przeszkody dla zwrotu budynku, ponieważ jest on zabytkiem.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy ze Lwowa walczą o kościół św. Marii Magdaleny

rivneport.rv.ua/ kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz