W ramach terapii osób chorych na COVID-19 Rosjanie wdrażają już podawanie im osocza krwi osób, które zwalczyły wirusa. Antyciała tych osób pomagają pokonać chorobę nowym pacjentom.

Jednak prowadzenie tego rodzaju terapii wymaga poboru dużej ilości krwi od ludzi, którzy pokonali infekcję. Zapotrzebowanie jest duże z powodu dużej dynamiki wzrostu liczby zakażonych i chorych w Rosji. W związku z tym władze Moskwy, która jest epicentrum pandemii w Rosji, zdecydowały się na opłacanie osób, które zdecydują się na oddanie krwi.

“W celu stymulowania oddawania osocza COVEC władze Moskwy ustanowiły wypłaty stymulujące dla dawców według rozrachunku 1250 rubli za każde 150 mililitrów osocza albo 5000 rubli za 600 mililitrów osocza. Objętość pojedynczego pobrania powinna stanowić nie mniej niż 300 ml i nie więcej niż 600 ml” z marginesem błędu 10 proc., oświadczyła służba prasowa moskiewskiego urzędu miejskiego. Zarządzenie w tej sprawie podpisał już mer Moskwy Siergiej Sobianin.

Metodę podawania osobom chorym z powodu infekcji SARS COVID-19 osocza z krwi ludzi, którzy ją skutecznie zwalczyły opracowali chińscy lekarze. Obecnie została wdrożona między innymi w Polsce. Dla uzyskania osocza pobiera się krew od osób, które przeszły infekcję, ale istnieją też urządzenia, które pobierając krew od takiej osoby na bieżąco oddzielają osocze, oddając do organizmu donatora resztę składników jego krwi.

19 kwietnia w rano w Rosji odnotowano już 42,8 tys. przypadków zarażenia się koronawirusem SARS COVID-19. Dynamika zakażeń ciągle się zwiększa. Według portalu Yandex w ciągu minionej doby przybyło aż 6060 kolejnych zakażonych. 361 mieszkańców Rosji zmarło z powodu koronawirusa. 3291 wyzdrowiało z powodowanej przez niego choroby.

Epicentrum zarazy w Rosji pozostaje Moskwa. Ujawniono tam 24,3 tys. przypadków zakażenia. W ciągu doby liczba ta zwiększyła się o 3,5 tys. W rosyjskiej stolicy odnotowano już 176 zgonów osób, które zachorowały z powodu SARS COVID-19. Wyzdrowiało 1763 osób.

interfax.ru/yandex.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply