Wkrótce polsko – ukraińskie samoloty zwiadowcze

Ukraina i Polska mają zamiar wspólnie produkować bezzałogowe samoloty zwiadowcze. O trwających na ten temat rozmowach pisze ukraiński „Kommersant”.

Samoloty miałyby być produkowane w miejscowości Czuhujew koło Charkowa. Na razie nie ustalono jeszcze wielkości produkcji jednak jak twierdzi “Kommersant” na rynku silną pozycję mają izraelskie i amerykańskie firmy. Polacy i Ukraińcy podpisali już porozumienie dotyczące planów przyszłej współpracy. Ostateczny kontrakt ma zostać zawarty na przełomie września i października.
Produkowany samolot ma odpowiadać standardom NATO i być podobny do tych, które wykorzystuje armia gruzińska. Według “Kommersanta” strona polska będzie dostarczać odpowiednią aparaturę, która zostanie umieszczona w samolocie oraz wykorzystywana do kierowania nim z ziemi. Z kolei Ukraińcy zajmą się samymi samolotami. Firma spod Charkowa ma już doświadczenie w produkcji tego rodzaju.

IAR / mb

forma płatności