Rząd Wielkiej Brytanii przedstawił we wtorek zapowiadany projekt ustawy o obywatelstwie i granicach. Przewidziano w nim zwiększenie kar za nielegalne przedostanie się do tego kraju. Świadome przybycie do Wielkiej Brytanii bez zezwolenia stanie się przestępstwem zagrożonym karą od sześciu miesięcy do czterech lat pozbawienia wolności. Dożywocie będzie groziło z kolei osobom, które przemycają ludzi. Projekt zapewnia też straży granicznej dodatkowe uprawnienia w zatrzymywaniu nielegalnych imigrantów.

Przedstawiony we wtorek projekt przewiduje, że świadome przybycie do Wielkiej Brytanii bez zezwolenia stanie się przestępstwem zagrożonym karą od sześciu miesięcy do czterech lat pozbawienia wolności. Dożywocie będzie groziło z kolei osobom, które przemycają ludzi. Sposób, w jaki dana osoba dotarła do Wielkiej Brytanii – legalnie czy nielegalnie – będzie miał wpływ na to, czy złożony przez nią wniosek o azyl zostanie przyjęty. Władze kraju chcą zahamować proceder docierana do Wielkiej Brytanii osób z państw bezpiecznych – podaje “Fox News”.

Zobacz także: Nielegalny imigrant, który dostał azyl w Wielkiej Brytanii sam zajął się przemytem ludzi

Straż Graniczna otrzyma dodatkowe uprawnienia. Będzie mogła zmusić łodzie z nielegalnymi imigrantami na pokładzie, które próbują przemierzyć kanał La Manche, do powrotu do Francji.

W projekcie przewidziano także możliwość rozpatrywania wniosków o azyl poza granicami Wielkiej Brytanii. Utoruje to drogę do rozpatrywania wniosków w ośrodkach offshore, tak jak to robi Australia. Wielka Brytania musiałaby jednak wynegocjować z innymi krajami powstanie ośrodków tego typu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

System ma pozwolić Wielkiej Brytanii “przejąć pełną kontrolę nad swoimi granicami” – podkreśliła minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Zobacz także: Wielka Brytania: Około miliona nielegalnych imigrantów jest szczególnie zagrożonych koronawirusem i głodem

foxnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply