Generał Paul Selva potwierdził, że Rosja rozmieściła pociski rakietowe średniego i krótszego zasięgu typu ziemia-ziemia, co nazwał złamaniem „ducha i intencji” porozumienia rozbrojeniowego z lat 80. ubiegłego wieku.

Stwierdzenie generała, jest pierwszym oficjalnym potwierdzenie doniesień dziennika „New York Times” o rozmieszczeniu przez Rosję w tajemnicy pocisków manewrujących ziemia-ziemia, oznaczonych przez Amerykanów jako SSC-8. Ich zasięg szacowany jest na 5,5 tys. km i prawdopodobnie są zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych.

W ocenie generała system jest zagrożeniem dla większości amerykańskich obiektów w Europie. Zaznaczył podczas swojego wystąpienia na posiedzeniu komisji ds. obrony Izby Reprezentantów: sądzimy, że Rosjanie umyślnie rozmieścili go po to, by stworzyć zagrożenie dla NATO i obiektów, które wchodzą w obszar odpowiedzialności NATO.

CZYTAJ TAKŻE:
Porozumienie USA i Rosji ws. unikania „incydentów zbrojnych”

Podpisany w 1987 roku traktat INF zakładał całkowitą likwidację rakiet średniego zasięgu z 1987 roku. Zabraniał on USA i Rosji testowania, produkcji i posiadania odpalanych z wyrzutni naziemnych rakietowych pocisków balistycznych bądź manewrujących o zasięgu od 500 km do 5,5 tys. km.

Zdaniem przedstawicieli USA Rosja może dysponować dwoma batalionami takich rakiet. Pierwszy z nich ma stacjonować na poligonie Kapustin Jar w północno-zachodniej części okręgu astrachańskiego, a drugi w grudniu miał zostać przemieszczony do innej części Rosji.

kresy.pl / rp.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. malkontent
    malkontent :

    Panie generale Paul Selva traktat z 1987 r. nie przewidywał rozmieszczania agresywnej broni przy granicy Rosji : jak Redzikowo i inne, też nie przewidywał rozmieszczenia wojsk NATO w krajach bałtyckich i w Polsce, nie wspomnę o Gruzji i Ukrainie> Nie trzeba być wielkim znawcą tematu by wiedzieć, że USA osacza Rosję z kazdej strony a rozmieszczanie przez Rosję wspomnianej broni to tylko obrona. Trudno się dziwić, mają prawo się bronić .