Zdjęcia satelitarne pokazują, że Wenezuela zwiększyła swoją obecność wojskową w pobliżu granicy z Gujaną, mimo że Caracas oświadczyło, że wybierze drogę dyplomatyczną, aby spróbować rozwiązać długotrwały spór terytorialny dotyczący bogatego w ropę obszaru Gujany.

Jak przekazała w sobotę stacja CNN, zdjęcia satelitarne pokazują, że Wenezuela zwiększyła swoją obecność wojskową w pobliżu granicy z Gujaną, mimo że Caracas oświadczyło, że wybierze drogę dyplomatyczną, aby spróbować rozwiązać długotrwały spór terytorialny dotyczący bogatego w ropę obszaru Gujany.

Zdjęcia zebrane w styczniu pokazały rozwój działań w bazie wojskowej w Wenezueli na wyspie Anacoco na rzece Cuyuni, która graniczy z Gujaną. Kilka nowych fragmentów lasów deszczowych zostało wyciętych niedawno, a inne zostały wyburzone buldożerami w momencie robienia zdjęć.

Na zdjęciach widać także nową infrastrukturę i kilka pojazdów opancerzonych obecnych na miejscu. Na północ od bazy, na przeprawie przez rzekę Cuyuni, która zapewnia lądowy dostęp do bazy, widać ciężki prom rzeczny, a duże połacie lasów deszczowych zostały wycięte. Na poboczu drogi widoczne są duże składy czegoś, co wygląda na materiały budowlane.

W styczniu Wenezuela przechwaliła się rozszerzeniem swojej obecności wojskowej w regionie w propagandowych filmach publikowanych na kontach swojej armii w mediach społecznościowych, na których widać buldożery karczujące ziemię, a także lekkie czołgi i bojowe wozy piechoty w ruchu oraz wojskowy helikopter transportowy Mi-17.

„[Rozbudowa bazy] prowadzona przez 11. Brygadę Pancerną wraz z inżynierami 6. Korpusu Armii Wenezueli usprawnia system reagowania FANB w tym ważnym obszarze przygranicznym ze stanem Guayana Esequiba i ułatwia odpieranie wszelkich ruchów przeciwko Republice” – oznajmiła armia wenezuelska w poście na X.

O rozszerzeniu wenezuelskich operacji wzdłuż spornej granicy jako pierwszy poinformował waszyngtoński zespół doradców Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).

Spór zaognił się szczególnie po przeprowadzeniu referendum w Wenezueli, w ramach którego, według oficjalnych wyników, przytłaczająca większość obywateli tego kraju zgodziła się na działania mające włączyć Esequibo pod władzę Caracas. Powołując się na wyniki plebiscytu prezydent Maduro wydał dekrety kwalifikująca spory region, jako region jego państwa i przyznająca mieszkańcom Esequibo wenezuelskie obywatelstwo.

Kresy.pl/CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply