Prezydent Andrzej Duda uczestniczył dziś w akademii barbórkowej, będącej równocześnie obchodami czterdziestolecia kopalnie w Bełchatowie. W przemówieniu, jakie wygłosił do górników podczast uroczystości powiedział, że mówienie o dekarbonizacji w Polsce jest antypaństwowe.

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył dziś w akademii barbórkowej, będącej równocześnie obchodami czterdziestolecia kopalnie w Bełchatowie. W przemówieniu, jakie wygłosił do górników podczast uroczystości powiedział, że mówienie o dekarbonizacji w Polsce jest antypaństwowe.

„Jeżeli jakieś państwo posiada 90 proc. europejskich zasobów węgla, jeżeli sektor energetyczny jakiegoś państwa opiera się w zdecydowanej absolutnie części na węglu, to mówienie w tym państwie o dekarbonizacji jest herezją i jest antypaństwowe” – powiedział Andrzej Duda. Dodał również, że oparcie energetyki na węglu jest podstawą jej suwerenności suwerenności. Obiecał też, że razem z rządem przygotuje plan pomocy dla polskiego górnictwa.

rmf24/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. meki1
    meki1 :

    Pisałem krótkie informacje na temat likwidacji polskiego węgla, ale Interia tego nie puszczała, wobec tego dalej piszę. Jak likwidowano KWK Niwka. W kopalni tej przygotowano ścianę do eksploatacji kosztem kilkunastu milionów zł.można było wydobyć z tego pokładu 6mln t., na dół zjechał biskup sosnowiecki, poświęcił wszystko, po czym KWK Niwka została w przeciągu chyba 2miesięcy 1998 została zlikwidowana, została tylko elektrociepłownia, bo ogrzewała pobliskie osiedle. Po latach pytano się byłego premiera Buzka o likwidację tej kopalni. W wywiadzie opublikowanym 17-02-2008 przez portal sosnowiec.info.pl Buzek tłumaczy się, że o niczym nie wiedział!I że być może ta likwidacja to była pomyłką On, premier, nie wiedział. Całe zasoby węgla w rejonie eksploatacji KWK Niwka to rozpoznane 60mln t. Jakaś grupa kapitałowa niemiecka interesuje się tymi pokładami,miano budować nowy szyb w rejonie Jaworzna, ale sprawa ucichła. Jak likwidowano polskie górnictwo opisano w periodyku AGH „Vivat Akademia” nr 5 2010r, nakład 600 egzemlarzy, chyba dostępny w bibliotece uczelni. Z węgla można produkować benzynę syntetyczną, w Polsce jest technologia produkcji, produkcja miała być opłacalna już przy cenie baryłki ropy ok.36 dolarów. Nawet Interia podawała za GIG-iem informację o tej produkcji na swojej stronie w dniu 09-03-2006 19:08. przy produkcji benzyny do 8000tna dobę koszt 1litra bez akcyzy to 2,50zł. Na świecie jest ok 280 dużych zakładów zgazowywania węgla, Południowa Afryka produkuje z węgla benzynę syntetyczną do dzisiaj. A pamiętam jak solidaruchy w gazetkach w latach osiemdziesiątych pisali, że Wielki Brat ze Wschodu nie pozwala nam takiej benzyny produkować. I co, Wielkiego Brata nie ma, a polskie górnictwo zbliża się ku dołowi i kto to zrobił? A za to różne zachodnie grupy kapitałowe, z pomocą polityków polskich i byłych wysokich urzędników usiłują chwycić polskie złoża, nie tylko węgla.

  2. mopveljerzyjj
    mopveljerzyjj :

    POŻYJEMY,ZOBACZYMY ALE PÓKI CO… Jednokomórkowcom, którym zdaje się, że górnictwo jest przeżytkiem lub reliktem czasów, które nigdy już nie wrócą i z którymi należy zerwać w drodze do nowoczesności należy przypomnieć kilka faktów. Bogactwo, jakim są nasze zasoby węgla, jest dziś deprecjonowane, a polska polityka poprzednikow w tym względzie nie kierowała się naszym interesem narodowym. Obce ośrodki decyzyjne, czyniąc z węgla zło i zagrożenie dla środowiska, naraziły nasz kraj na straty i gospodarczą klęskę. Wypasione przez kilkaset lat zatruwania powietrza gospodarki Zachodniej Europy, z dnia na dzień doszły do wniosku o szkodliwości swego dotychczasowego postępowania. Wydumane zagrożenie stwarzane przez domniemaną, nadmierną emisję CO2, stawia Polskę w niekorzystnym świetle i zmusza nas do wydatków, mających dopomóc nam w dostosowaniu się do wyśrubowanych wymagań rozmaitych konwencji klimatycznych. Polska zmierza do stanu, w którym pozbawiona możliwości korzystania z własnych zasobów oraz prowadzenia niezależnej polityki, stanie się unijnym pacjentem, podtrzymywanym przy życiu przez respirator pozornych zachodnich inwestycji, bez których nie będzie w stanie samodzielnie funkcjonować. W świetle tego wszystkiego nietrudno zrozumieć, dlaczego sprawy w naszej nieszczęsnej Ojczyźnie przybrały taki, a nie inny obrót. Wyniszczane i usilnie kompromitowane w oczach bezrozumnej gawiedzi górnictwo znalazło się na skraju upadku. Polskie zasoby węgla kamiennego należą do największych na świecie. Jest to wielkie bogactwo i szansa na tanią energię i dynamicznie rozwijający się przemysł. Liga Obrony Suwerenności jako jedno z nielicznych ugrupowań dostrzega szanse z tego płynące oraz zagrożenia, jakie niesie traktowanie tych kwestii po macoszemu. Jak widać wszelkie protesty, czy to środowisk górniczych, czy też wspierających je organizacji traktowane są niepoważnie. Państw narodowych ma nie być! Takie jest założenie masonerii i globalistów. Państwo silne posiada swój przemysł, handel, banki(Balcerowicz). Jeśli jednak chce się zrobić z dobrego państwa – neokolonię, robi się tzw. prywatyzację, czego boleśnie doświadczyliśmy. Myślący rozumie do czego służy UE, niemyślący będzie wciąż wyglądał obiecanych paciorków.