Według nowego sondażu Solidarna Polska weszłaby samodzielnie do Sejmu

Najnowszy sondaż pracowni Indicator wskazuje, że partia Zbigniewa Ziobry pozostałaby na scenie parlamentarnej nawet bez Prawa i Sprawiedliwości.

Indicator przeprowadził sondaż w którym partie satelickie Prawa i Sprawiedliwości, które umieszczają w czasie wyborów swoich kandydatów na listach partii Jarosława Kaczyńskiego, zostały przedstawione jako samodzielne podmioty polityczne. W takiej roli Solidarna Polska mogłaby liczyć na wejście do Sejmu.

W sondażu samotny PiS uzyskał tylko 25,7 proc. wskazań zdecydowanych na głosowanie na konkretną partię respondentów. To znacznie mniej niż w innych sondażach w których występuje jako hegemon obozu Zjednoczonej Prawicy.

Czołowa siła liberalnej opozycji – Koalicja Obywatelska uzyskała w tym sondażu 20,3 proc. Polska 2050 założona przez Szymona Hołownię mogłaby liczyć na 13,2 proc. głosów. Natomiast chęć głosowania na Lewicę zadeklarowało 8,6 proc. wyborców.

Konfederacja uzyskała wskazania 6,5 proc. respondentów o konkretnych sympatiach partyjnych. Do Sejmu weszłyby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe i Solidarna Polska, obie z wynikiem 5,4 proc. Natomiast druga partia satelicka PiS – Porozumienie, w badaniu Indicatora uzyskała wskazania tylko 2,8 proc. respondentów.

Przy takim rozkładzie partia Jarosława Kaczyńskiego prawdopodobnie straciłaby władzę. Co prawda PiS miałoby więcej mandatów niż KO w stosunku 161 do 123. Jednak potencjalni koalicjanci liberałów – Polska 2050 i Lewica uzyskując odpowiednio 73 i 40 mandatów daliby im większość sejmową. Konfederacja uzyskałaby tylko 26 mandatów, a PSL i Solidarna Polska po 18.

Sondaż przeprowadzono w dniach 17-22 grudnia na próbie 1000 dorosłych Polaków

rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply