Na wprowadzenie globalnego podatku od największych firm zgodziło się 136 krajów reprezentujących 90 proc. światowego PKB. Nowe prawo ma zmusić firmy do płacenia podatków tam, gdzie faktycznie działają – nie tylko tam, gdzie mają swoją siedzibę. Zmiany poparła także Polska.

W piątek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ogłosiła nadchodzące zmiany w stawkach podatku od osób prawnych. “The Wall Street Journal” nazywa porozumienie “najbardziej gruntowną zmianą globalnych przepisów podatkowych od stulecia”.

Dyskusje na temat nowych przepisów trwały wiele lat. Ostatecznie globalną minimalną stawkę podatku od osób prawnych ustalono na poziomie 15 proc.

Porozumienie poparła także np. Irlandia, dla której gospodarki oznacza ono ogromne zmiany. Wcześniej kraj ten przyciągał międzynarodowe firmy niższą stawką podatkową.

Irlandia zgodziła się poprzeć globalne porozumienie pod warunkiem, że będzie miało ono zastosowanie  tylko dla firm z rocznym obrotem powyżej 750 mln euro.

Węgry poparły podatek minimalny dla wielkich korporacji, ponieważ spełniono warunki, na których im zależało, w tym wprowadzony 10-letni okres przejściowy.

Umowa nie tylko nakłada minimalną stawkę podatku od osób prawnych, ale także zmusza firmy do płacenia podatków tam, gdzie działają – nie tylko tam, gdzie mają swoją siedzibę.

OECD zwróciło uwagę, że ta “przełomowa umowa, uzgodniona przez 136 krajów reprezentujących ponad 90 proc. światowego PKB”, spowoduje, że do państw na całym świecie popłynie ponad 125 mld dol. od ok. 100 największych i najbardziej dochodowych firm na świecie.

Porozumienie poparła także Polska.

Resort finansów ocenił, że  najważniejszym aspektem dla Polski na arenie międzynarodowej OECD jest “utrzymanie konkurencyjności poprzez możliwie jak największe wyłączenie z opodatkowania minimalnym podatkiem globalnym firm prowadzących rzeczywistą działalność gospodarczą, tzw. substance-based carve-out”.

“Na samym początku negocjacji wyraźnie zastrzegliśmy, że zależy nam na przyciąganiu do Polski inwestorów, którzy będą tworzyć w naszym kraju miejsca pracy. I faktycznie udało nam się wywalczyć mechanizm ochronny, dzięki któremu nie dojdzie do zwiększenia opodatkowania zagranicznych firm, które inwestują na terenie Polski” – podkreślił wiceminister Jan Sarnowski.

Kraje muszą jeszcze dopiąć formalności, nowe prawo ma być gotowe do wprowadzenia w 2023 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Część wielkich firm z branży mediów, technologii i telekomunikacji niemal nie płaci w Polsce podatków

Kresy.pl / businessinsider.com.pl / wsj.com / cnbc.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply