W piątek otwarto w Warszawie “Queer Muzeum”. Kierownictwo podkreśla, że to pierwsze w Polsce i piąte na świecie muzeum poświęcone historii “społeczności queer”. Media zwracają uwagę, że miasto Warszawa w konkursie przekazało 150 tys. zł, a władze miejskie wsparły pomysł powołania instytucji.
Na stronie placówki czytamy, że “QueerMuzeum Warszawa to założona oddolnie, otwarta przestrzeń spotkań z historią osób i społeczności LGBTQ+, miejsce gromadzenia i udostępniania dokumentów, artefaktów i świadectw”. Oficjalne otwarcie muzeum miało miejsce w piątek. Placówka ma siedzibę przy ulicy Marszałkowskiej.
“QueerMuzeum Warszawa stało się rzeczywistością dzięki niezwykłym osobom i instytucjom, które uwierzyły w ten projekt, wsparły go i pomogły go zrealizować. Wkład każdej z tych osób był nieoceniony i umożliwił otwarcie naszego muzeum” – napisano na profilu placówki w mediach społecznościowych.
“Wystawa stała QueerMuzeum Warszawa prezentowana jest w formie Osi czasu, obejmującej okres od 1559 roku, aż do poczatków XXI wieku. Zdecydowaliśmy się na taką formę prezentacji naszej historii ze względu na niewielką przestrzeń, którą dysponujemy. Na ścianach QueerMuzeum prezentujemy zarówno wydruki eksponatów, oryginały pism i druków ulotnych, artefakty umieszczone w gablotach i kublikach oraz nagrania audio i wideo” – stwierdzono na stronie placówki.
Media zwracają uwagę, że miasto Warszawa w konkursie przekazało 150 tys. zł, a władze miasta wsparły pomysł powołania instytucji.
“Nie jesteśmy tylko muzeum. Jesteśmy też jednostką badawczą. Będziemy badać naszą historię. Bo queerowa historia to część historii Polski i świata” – oświadczył na konferencji prasowej Krzysztof Kliszczyński z Lambdy Warszawa, dyrektor muzeum.
Czytaj: Poznań. Tęczowe flagi na urzędzie miasta
Zobacz także: Przy wsparciu resortu kultury muzeum POLIN publikuje klip z “najstarszą drag queen w Polsce”
queermuzeum.pl / dorzeczy.pl / Kresy.pl
Atrakcje wyrastają w stolycy, jak grzyby po deszczu. Najpierw muzeum Polin, teraz QueerMuzeum. Czyżby to były placówki pokrewne? Z niecierpliwością czekam na następne siurpryzy, jakie z pewnością Rafalala szykuje Warszawie, Polsce i światu.