W Równem zabito Ołeksandra Muzyczko (Saszkę Białego)

Jak podaje portal charivne.info dzisiejszej nocy w Równem na Wołyniu nieznani dotąd sprawcy zamordowali lidera Prawego Sektora na zachodniej Ukrainie Ołeksandra Muzyczko „Saszkę Białego”.

Według relacji naocznego świadka, dzisiejszej nocy, około północy czasu ukraińskiego, pod kawiarnię „Try Karasia” w Równem podjechały trzy mikrobusy marki Volkswagen. Sprawcy wywlekli na ulicę wszystkich znajdujących się tam ludzi, w tym Ołeksanda Muzyczko i jego ochroniarzy. Nałożono mu na ręce kajdanki, pobito, a następnie świadkowie usłyszeli wystrzały z karabinów maszynowych.Obecnie na miejscu pracuje grupa operacyjna. Jak podaje portal charivne.info powołując się na naocznych świadków, na miejscu znaleziono tylko jedno ciało, Ołeksanda Muzyczko.

Śmierć Saszki Białego potwierdził przed chwilą na swoim profilu na portalu Facebook Pawło Danylczuk, lider Prawego Sektora w obwodzie wołyńskim.

Z kolei lokalny lider UNA-UNSO Jarosław Hranitnyj, który widział ciało zabitego, przekazał lokalnym mediom, że lidera Prawego Sektora zamordowano strzałem w serce. Sprawcy uprowadzili ze sobą pięć osób.

Ołeksandr Muzyczko „Saszko Biały” był działaczem UNA-UNSO i koordynatorem Prawego Sektora w zachodnich obwodach Ukrainy. Wcześniej, w roku 1994 brał udział w pierwszej wojnie czeczeńskiej, dowodząc ochotniczym oddziałem UNA-UNSO. Był także m.in. osobistym ochroniarzem prezydenta Czeczenii gen. Dżochara Dudajewa. Za wojenne zasługi został nagrodzony najwyższym odznaczeniem Czeczeńskiej Republiki Iczkerii, orderem „Bohater Narodu”, którym własnoręcznie udekorował go Dudajew.

W ostatnim czasie było o nim na Ukrainie bardzo głośno. Zasłynął jako bohater publikowanych na portalu youtube filmików, gdy:

groził ministrowi spraw wewnętrznych Ukrainy, że go „zniszczy i powiesi jak psa, za nogi na bramie MSW”, jeśli ten zechce go aresztować:

Wcześniej groził prokuratorowi w Równem, który nie spieszył się z aresztem człowieka oskarżanego o uduszenie kobiety:

Jeszcze wcześniej przybył na posiedzenie urzędników w Równem uzbrojony w automat Kałasznikowa:

Ostatnio, 13 marca br. zamieścił nagranie na swoim profilu na portalu społecznościowym, w którym informował, że dysponuje wiarygodną informacją, że kierownictwo ukraińskiej prokuratury i MSZ podjęło decyzję o jego fizycznej likwidacji albo o aresztowaniu go i wydaniu służbom specjalnym Federacji Rosyjskiej. W ten sposób – jego zdaniem – nowa ukraińska władza chce pozbyć się politycznych oponentów.

Zwracam się do wszystkich braci, do wszystkich Ukraińców, nacjonalistów-patriotów: nie boję się śmierci i żywym się nie poddam. Niech moi wrogowie nie liczą, że zabijając mnie, będą spać spokojnie. Moje miejsce zajmą inni patrioci, którzy będą kontynuować naszą walkę” – powiedział Ołeksandr Muzyczko.

Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz