W Przecławiu koło Szczecina nieznani sprawcy zdewastowali patriotyczny mural. Hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” zamazano literami L, G, B i T. Mural 3 lata temu powstał za społeczne pieniądze. Wandali szuka policja.

Według Wojciecha Woźniaka, prezesa Fundacji Polskich Wartości, która wsparła fiansowo powstanie muralu, zniszczenia mogli dokonać „ci, co najwięcej mówią o miłości, o tolerancji”.

CZYTAJ TAKŻE: Sąd: uchwała gminy Lipinki przeciwko ideologii LGBT jest zgodna z prawem

– Szkoda, żal, ale przede wszystkim współczuję braku rozumu tej osobie lub tym osobom, które to zrobiły. Żeby ten mural mógł powstać, trzeba było samemu wybudować mur. Czegoś takiego nie było na Przecławiu  – powiedział Woźniak w rozmowie z TVP3 Szczecin.

Na postawionym murze twórcy muralu namalowali: hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” i „Walka, wiara, miłość”, godła Rzeczypospolitej Polskiej (według wzoru sprzed 1927 r.) i gminy Kołbaskowo, na terenie której leży Przecław, portrety Jana III Sobieskiego i i Józefa Piłsudskiego, a także wielki napis „POLSKA”.

Hasła, oprócz napisu „POLSKA”, i portrety zostały zamazane. Na słowach „Bóg, Honor, Ojczyzna” wandale nabazgrali litery L, G, B i T.

– Brak słów, ja nie wyobrażam sobie jak można takie coś niszczyć. Cóż, odmalujemy na pewno jeszcze raz. Nie poddamy się za każdym razem – zadeklarował Konrad Cebula, współautor muralu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Papież Franciszek: Jednym z głównych przejawów zła we współczesnym świecie jest ideologia gender

Sierż. szt. Katarzyna Leśnicka z Komendy Powiatowej Policji w Policach wyjaśniła, że dokładna wartość strat będzie znana w poniedziałek. Zgłaszający wstępnie oszacował ją na kwotę 500 zł.

– Dopiero w tym momencie policjanci będą podejmowali czynności w tej sprawie. Przede wszystkim zależy nam na zabezpieczeniu monitoringu. Wstępnie zgłoszenie będzie zakwalifikowane jako wykroczenie, bo przyjęta kwota strat to 500 zł. Jeżeli ta kwota wzrośnie, jest możliwe, że będzie to przestępstwo – wyjaśniła Leśnicka.

Kresy.pl / TVP Info

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz