Rosja zakazała wjazdu do kraju 25 obywatelom Wielkiej Brytanii – poinformował w sobotę rosyjski resort spraw zagranicznych. Jest to reakcja na podobne restrykcje względem przedstawicieli władz Rosji, które zostały zastosowane przez Londyn w związku z tzw. sprawą Magnitskiego.

W odpowiedzi na nieprzyjazne działania władz brytyjskich i na zasadzie wzajemności strona rosyjska podjęła decyzję o wprowadzeniu sankcji personalnych wobec 25 przedstawicieli Wielkiej Brytanii – napisano w komunikacie rosyjskiego MSZ, cytowanym przez portal „rbc”.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w lipcu listę sankcyjną względem 25 przedstawicieli rosyjskich władz, związanych z tzw. sprawą Magnitskiego – prawnik zmarł w 2009 roku w rosyjskim więzieniu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

MSZ Rosji ocenia, że wspomniane działania zostały podjęte „pod wymyślonym i absurdalnym pretekstem”. „We wszystkich kwestiach dotyczących śmierci Siergieja Magnitskiego już niejednokrotnie udzielaliśmy wyczerpujących komentarzy i wyjaśnień, których najwyraźniej władze w Londynie wolą nie zauważać” – napisano w oświadczeniu.

Zdaniem rzeczniczki rosyjskiego resortu spraw zagranicznych, działanie Wielkiej Brytanii to „próba ingerencji w sprawy wewnętrzne innego państwa i wywarcia nacisku na rosyjski system sprawiedliwości”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Rosjanie stworzyli nową cyberprzestrzeń do omawiania obronności z władzami kraju

W 2008 roku prawnik Sieriej Magnitski został aresztowany po ujawnieniu poważnych nadużyć w rosyjskich organach skarbowych, m.in. wyprowadzanie państwowych pieniędzy pod pretekstem zwrotu podatku. Prawnik zmarł w 2009 roku w rosyjskim więzieniu w efekcie złego traktowania (odmawiano mu dostępu do pomocy medycznej). W trakcie pobytu w więzieniu Magnitski był prawdopodobnie torturowany.

rbc.ru / pap / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz