Dwóch mężczyzn zostało w piątek zatrzymanych pod zarzutem bycia członkami Państwa Islamskiego – informuje Middle East Monitor.

Dwóch Bośniackich muzułmanów zostało w piątek oskarżonych o terroryzm – informuje portal. Według prokuratury mężczyźni mieli być członkami Państwa Islamskiego w Syrii.

Mężczyźni wrócili do Bośni i Hercegowiny w grudniu, przybyli z Syrii z grupą osiemnastu kobiet i dzieci. Młodszy z nich, Jasmin Keserović, pochodził z miasta Zavidovici. Senad Kasupovic, starszy z podejrzanych, pochodził z wioski Grabovac znajdującej się w serbskiej części państwa.

Obaj mężczyźni zostali oskarżeni o bycie członkami organizacji terrorystycznej, rozpatrywana jest możliwość organizowania przez nich komórki terrorystycznej w Bośni.

Starszy z oskarżonych ukrywał się pod nazwiskiem “Muhamed”, w Syrii spędził prawie siedem lat. Prokuratura postawiła mu dodatkowe zarzuty nakłaniania do popełniania przestępstw.

“Podejrzany jest również oskarżony, że podczas swojego pobytu w Syrii, nosząc mundur i broń automatyczną, nagrał i rozpowszechnił w internecie wideo o tytule “Zabijanie chrześcijan” – czytamy w oświadczeniu.

W ciągu ostatnich kilku lat Bośnia i Hercegowina oskarżyła 46 osób, które w Syrii, o działania terrorystyczne. Według tamtejszych służb aż 241 dorosłych i 80 dzieci opuściło kraj w latach 2012-16 i udało się na tereny okupowane przez ISIS.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według BBC od momentu zabicia generała Sulejmaniego, istnieje ryzyko dla odzyskania sił  przez ISIS po odniesionych porażkach w Iraku i Syrii.

Czytaj także: Państwo Islamskie cieszy się ze śmierci gen. Sulejmaniego

Jak zauważyło BBC, siły Al-Kuds dowodzone przez Sulejmaniego w dużym stopniu przyczyniły się do przekształcenia irackich szyickich milicji w zbrojne jednostki, które były “bezwzględnymi, często brutalnymi wrogami ISIS”. Zdaniem brytyjskiego nadawcy siły te zdają się teraz zwracać swoją broń przeciw Amerykanom. Z dżihadystami walczyła też dowodzona przez USA koalicja, jednak po zabiciu gen. Sulejmaniego i wzroście napięcia na linii USA-Iran, zawiesiła swoje działania.

Kresy.pl/MiddleEastMonitor

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply