Sekretarz prasowa Białego Domu Karin Jean-Pierre poinformowała w piątek, że Stany Zjednoczone na razie nie przekażą Ukrainie taktycznych rakiet balistycznych ATACMS.

W piątek stacja NBC News podała, powołując się na źródła w rządzie USA i w Kongresie, że prezydent Joe Biden powiedział ukraińskiemu prezydentowi, Wołodymyrowi Zełenskiemu, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie taktyczne rakiety balistyczne ATACMS, ale w niewielkiej liczbie. Sekretarz prasowa Białego Domu Karin Jean-Pierre została zapytana o te doniesienia podczas piątkowego briefingu.

“Nie potwierdzam krążących doniesień. Prezydent Joe Biden mówił już kilka razy, że transfer ATASMS nie jest wykluczony w przyszłości. Nie mam jednak żadnych nowych informacji w tej sprawie” – powiedziała.

Jak dodała, podczas spotkania Joe Bidena z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim amerykański prezydent wysłał światu mocny sygnał, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Kijów. Jej zdaniem, świadczy o tym nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Czytaj także: Blinken: decyzja o tym, jak Ukraińcy mogą użyć systemów ATACMS, należy do nich

Tydzień temu „The Wall Street Journal” podał, że Stany Zjednoczone mogą niedługo podjąć decyzję o dostarczeniu Ukrainie w ograniczonej ilości rakiet ATACMS dalekiego zasięgu. Dostawy miałyby odbyć się tej jesieni, aby pomóc Ukrainie szybciej pokonać rozległą obronę Rosji na południu kraju.

Wcześniej o możliwości wysłania rakiet ATACMS w nadchodzącym pakiecie pomocy wojskowej informowała stacja ABC News.

Jak dotąd, rząd Bidena zdecydowanie odrzucał wszelkie prośby ze strony władz Ukrainy w sprawie dostarczenia rakiet systemu ATACMS, obawiając się eskalacji konfliktu. Nie zmienił stanowiska również wówczas, gdy Wielka Brytania i Francja zdecydowały się dostarczyć Ukraińcom rakiet manewrujące dalekiego zasięgu Storm Shadow / SCALP.

whitehouse.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply