Prezydent USA podpisał ustawę budżetową na kolejny rok, zakładającą wydatki na poziomie blisko 1,7 biliona dolarów. Stany Zjednoczone przekażą 45 mld dolarów na pomoc gospodarczą i wojskową dla Ukrainy oraz sojuszników w NATO.

W czwartek prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę budżetową na kolejny rok, która przewiduje wydatki federalne na poziomie 1,7 biliona dolarów.

Biden podpisał ustawę podczas wyjazdu wypoczynkowego na St. Croix, na Wyspach Dziewiczych. Dokument został dostarczony samolotem późno w środę, po tym, jak ustawa została uchwalona przez Kongres. Takie działania były konieczne, by uniknąć częściowego zawieszenia rządu federalnego (tzw. government shutdown).

Ustawa zakłada wydatki na poziomie 772,5 mld dolarów na programy uznaniowe niezwiązane z obronnością (wzrost o około 6 proc.) oraz 858 miliardów dolarów na finansowanie obronności (wzrost o około 10 proc.). Oznacza to wzrost wydatków w obu obszarach w roku podatkowym 2023.

Dokument przewiduje też 45 mld dol. nadzwyczajnego wsparcia dla Ukrainy i sojuszników z NATO. To o ponad 7 mld dol. więcej, niż proponował amerykański prezydent.

Wydatki obejmują też 9 mld dolarów na program Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), w ramach którego USA kupują uzbrojenie dla Ukrainy oraz 11,8 mld USD na zastąpienie broni przekazywanej Ukrainie przez Amerykanów oraz na kraje, które zdecydowały się przekazać broń na prośbę Waszyngtonu.

Wiadomo też, że na zwiększenie produkcji i zakup amunicji oraz rakiet w związku z inwazją Rosji na Ukrainę zostanie przeznaczone blisko miliard dolarów. Dokument przewiduje też co najmniej 900 mln dolarów pomocy humanitarnej oraz 13 mld pomocy gospodarczej dla Ukrainy.

CNN zaznacza, że ustawa to ostatnia okazja dla Bidena i Partii Demokratycznej, by wpłynąć na wydatki budżetowe zanim w przyszłym tygodniu Republikanie przejmą większość w Izbie Reprezentantów.

Ustawa była krytykowana przez Republikanów z powodu bardzo wysokiego poziomu wydatków budżetowych. Podkreślali zarazem, że administracja Bidena przeznacza zbyt małe środki na takie kwestie, jak ograniczenie nielegalnej imigracji czy walka z przemytem narkotyków przez granicę z Meksykiem.

Czytaj także: Waszyngton ogłosił pakiet dla Ukrainy za niemal 2 mld dol.

Interia.pl / CNN / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz