Unia Europejska twierdzi, że Rosja próbuje stopniowo wchłonąć część wschodniej Ukrainy – poinformowała w środę agencja prasowa Bloomberg powołując się na dokumenty udostępnione państwom członkowskim.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Bloomberg powołując się na dokumenty udostępnione państwom członkowskim, Unia Europejska twierdzi, że Rosja próbuje stopniowo wchłonąć część wschodniej Ukrainy.

W raporcie, na który powołuje się Bloomberg, UE twierdzi, że kroki Kremla, takie jak organizowanie wydawania paszportów mieszkańcom Donbasu, „mają na celu faktyczną integrację pozarządowych obszarów Ukrainy z Rosją”. Zgodnie z dokumentem, ramię UE do spraw zagranicznych, przygotuje sprawozdanie w tej sprawie.

Rosja wielokrotnie zaprzeczała planom przejęcia tych terytoriów, mówiąc, że jest zobowiązana przez układu pokojowy z 2015 roku.

„Rosja nie planuje nikogo wchłonąć i nigdy tego nie zrobiła” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podczas telekonferencji w czwartek, zapytany o unijne dokumenty.

Dokument UE przedstawia opcje, jakie blok może podjąć w celu wzmocnienia odporności Ukrainy na rosyjską agresję, w tym:

Zwiększenie wsparcia w walce z „zagrożeniami hybrydowymi, w tym przeciwdziałanie zagrożeniom cybernetycznym i dezinformacji”, pomoc dla ukraińskiego programu szczepień przeciwko koronawirusowi, „zwłaszcza grup szczególnie wrażliwych, aby uniknąć dalszego osłabienia kraju w wyniku przedłużającego się kryzysu zdrowotnego i społeczno-gospodarczego”, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w celu zmniejszenia zależności od Rosji, zwiększenie wysiłków zmierzających do odmowy uznania rosyjskich paszportów wydawanych mieszkańcom Krymu i części Donbasu, rozważenie dopuszczenia Ukrainy do udziału w niektórych projektach bezpieczeństwa UE.

Jak informowaliśmy jeszcze w styczniu, rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow zapytany na briefingu prasowym o kwestię przyłączenia Donbasu do Rosji, odpowiedział, że nie ma takich planów. „Ta kwestia nie stoi na porządku dziennym. Rosja zajmuje bardzo odpowiedzialne stanowisko, starając się pomóc Ukrainie w rozwiązaniu wewnątrzukraińskiego kryzysu” – powiedział Pieskow. Mówił też, że Rosja “zajmuje konsekwentne stanowisko w zakresie ochrony rosyjskojęzycznej ludności Donbasu i nadal będzie chronić Rosjan”.

Kresy.pl/Bloomberg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply