W ramach dekomunizacji, władze obwodu odeskiego, podległe Saakaszwiliemu, postanowiły uhonorować głównego ideologa ukraińskiego nacjonalizmu, a także odwołującego się do niej zbrodniarza, odpowiedzialnego za ludobójstwo popełnione przez Ukraińców na Polakach.

Zgodnie z rozporządzeniem odeskiej obwodowej administracji państwowej z dn. 19 maja, na mocy tzw. ustaw dekomunizacyjnych zadecydowano o zmianie nazw licznych obiektów w Odessie, w tym ulic. Zgodnie z decyzją lokalnych władz, podległych gubernatorowi obwodu odeskiego Mihkeilowi Saakaszwiliemu, ulica Jarosława Gałana zmieni nazwę na ul. Romana Szuchewycza, zbrodniarza i głównodowodzącego UPA odpowiedzialnego za śmierć ponad 100 tys. Polaków. Z kolei ulica Furmanowa stanie się ulicą Dmytro Doncowa, głównego ideologa skrajnego ukraińskiego nacjonalizmu, porównywanej z faszyzmem i nazizmem (na pozycjach jego nacjonalizmu integralnego stała OUN).

Odessa.gov.ua/ Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • kojoto
      kojoto :

      Dokładnie, do niedawna była taka sama śpiewka odnośnie zbrodniarzy sowieckich, teraz „polskie elity” mają nowego sojusznika. Musimy przetrwać chyba całe pokolenie, zanim to się unormuje. ponad ćwierć wieku już minęło, pytanie, czy mamy jeszcze te następne 25 lat, czy czeka nas nowa zawierucha.