W sierpniu ze Lwowa do Polski ma wyruszyć ekspedycja, którą Ukraiński IPN oficjalnie promuje jako wyprawę na „etniczne ziemie ukraińskie, które teraz należą do Polski”.

Według oficjalnego komunikatu Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, kierowanego przez negacjonistę wołyńskiego i gloryfikatora banderyzmu Wołodymyra Wiatrowycza, w połowie sierpnia do Polski ma przybyć międzynarodowa ekspedycja poszukiwawczo-badawcza „Wyrij”, w ramach której odbywa się także obóz edukacyjny. Jak można przeczytać w pierwszych zdaniach wprowadzających, ekspedycja wyruszy ze Lwowa na „etniczne ziemie ukraińskie, które teraz należą do Polski”.

PRZECZYTAJ:Szef ukraińskiego IPN o przyjęciu uchwały wołyńskiej: Głośne oklaski z Kremla

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wiatrowycz w „Foreign Policy”: oskarżanie OUN-UPA o „czystki etniczne” to sowiecka propaganda

Zacytowano także wypowiedź komendantki obozu, Krystyny Dubnyckiej, która powiedziała obóz ten już po raz siódmy „odbędzie się na terytorium Zakerzonia”.Uczestnicy mają m.in. odwiedzić, porządkować i inwentaryzować stary ukraiński cmentarze Będą również brali udział w prelekcjach nt. historii i kultury Ukraińców. Zaplanowano także zwiedzanie miejsc związanych z Ukraińcami w Polsce, „spotkania z tamtejszymi Ukraińcami – autochtonami, lekcje, dyskusje i szkolenia na temat historii, kultury i geografii etnicznych ziem ukraińskich poza obecnymi granicami Ukrainy”.Wśród organizatorów są władze miasta Lwowa, a także obwodu lwowskiego.

Termin „Zakerzonie” został ukuty przez emigracyjnych historyków ukraińskich i według ich wykładni oznacza obszar na zachód od linii Curzona, pozostający historycznie ukraińskim terytorium etnicznym. Obejmuje część obszaru obecnych województw: podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego. Faktycznie, na większości tych terenów ludność ukraińska stanowiła niewielki odsetek. Ponadto, nazwę „Zakerzoński Kraj” w strukturze organizacyjnej OUN nosiły tereny znajdujące się w pojałtańskich granicach Polski.

Niedawno informowaliśmy, że Wiatrowycz spreparował dowód mający świadczyć o symetryczności zbrodni Polaków i Ukraińców. Wjatrowycz usiłował udowodnić swoją tezę o równoważności zbrodni zestawiając zeznania dowódcy 20-osobowego polskiego oddziałku, który dokonał dwóch akcji na wsie ukraińskie, z zeznaniami dowódcy potężnego, ponad 1-tysięcznego zgrupowania ukraińskiego, które wymordowało 5 tys.

memory.gov.ua/ Kresy.pl

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. pro_patria
  pro_patria :

  Ciekawi mnie czy kolejny raz pisiorowscy polityczni “wizjonerzy” stwierdzá, iż jest to nic nie znacząca, jednostkowa akcja i zdanie jedynie pomiota wiatrowycza. Na określenia typu: „etniczne ziemie ukraińskie, które teraz należą do Polski” powinny być stanowcze reakcje ze strony polskiego MSZ, a szmaciarze wymawiający takie brednie umieszczani na listach persona non grata. To zbrodnicza upaina jest powstałym na skutek kaprysu historii pseudo-kraikiem i bezprawnie okupuje dawne tereny Rzeczpospolitej, wszelkimi sposobami wyniszczając (niestety skutecznie) wszystko, co polskie. wiatrowycz zdaje sobie jednak sprawę, iż kłamstwo powtarzane motłochowi wielokrotnie staje się prawdą, a jego dotychczasowe posunięcia (np. nazwanie głównego prospektu w Kijowie prospektem bandery) świadczą o skuteczności działań.

 2. tagore
  tagore :

  Obawiam się ,że Wiatrowycz może wykorzystać tą sprawę do dokonania jakiejś prowokacji.
  Wystarczy kilku fanatyków neobanderowców obnoszących się z symbolikom OUN-B i będzie nieciekawie . Wypadało by się przyjrzeć uczestnikom.

  tagore

 3. rebeliant80
  rebeliant80 :

  Ukraina coraz śmielej spogląda w kierunku polskich powiatów, obroną w tym przypadku jest atak, to znaczy Polska powinna prowadzić przeróżne działania zmierzające do repolonizacji dawnych ziem polskich wchodzących obecnie w skład Ukrainy.

 4. franciszekk
  franciszekk :

  Spoko!…. Rosjanie wkrótce zrobią wielkie POrządki i PO zwyrodniałych NEO-banderowskich bandytach nie zostanie ani śladu! Najpierw tzw. ISIS zostanie zniszczone a potem przyjdzie kolej na drugich wyrafinowanych bandytów – NEO+banderię! Rosjanie jako mocarstwo przy swoich granicach muszą w końcu zrobić POrządek! Mają do tego jako mocarstwo PRAWO, POdobnie jak USA ma prawo i obowiązek zapewnić bezpieczeństwo przy swoich granicach!… PO tzw. Ukrainie – NEO-banderii nie zostanie ani śladu a sprawa tzw. za-kurzenia POwielana będzie w humorystycznych oPOwiadaniach. Państewko POwstałe na bandyckich korzeniach nie ma prawa do istnienia. Póki co banderia jest POtrzebne dla USA, tak jak kiedyś POwstałe na Bliskim Wschodzie tzw. ISIS – bandycki wytwór USA, zorganizowany i finansowany przez USA dla amerykańskich interesów.

 5. mix
  mix :

  Ta swołocz w ogóle nie powinna dostać wiz wjazdowych do Polski. Niestety durnowaty PiS nigdy się nie ośmieli na taki ruch, a banderowcy świetnie zdają sobie z tego sprawę skoro praktycznie oficjalnie zapowiadają, że jadą tutaj judzić i podburzać ukraińską ludność.

 6. mortensen
  mortensen :

  Jeszcze niech ten wiatrochuj czy jak mu tam,bajkę dla ukradzińskich dzieci napisze o mitycznej krainie zakerzoni,i jakto król zakerzoński został napadnięty przez polskich ludojadów z piekła rodem, i polacy zeżarli wszystkich ukradzińców i tylko on się ostał ,żeby to opisać. Kurwa! Ciekawe co on bierze albo ile bierze,żeby takie rzeczy wymyślać?

 7. milon
  milon :

  Jaki zakorzennyj kraj tu nigdy nie było żadnej Ukrainy tu od wieków była zawsze Polska a Ukraińcy tu mieszkajacy stanowili mniejszość narodową już czas skończyć z ich bredniami chcą odwiedzać ziemię na których żyli ich przodkowie nie odwiedzają ale te ich bzdury wykrzykiwane przez pseudo historyków to przesada czas im zakazać wjazdu do Polski bo działają na szkodę i przeciw państwu polskiemu .