Jarosław Hrycak, z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, wykładowca sponsorowanego przez Georga Sorosa Central European University w Budapeszcie uważa, że Ukraina potrzebuje skuteczniejszego sojusznika na Zachodzie.

Hrycak udzielił obszernego wywiadu Gazecie Wyborczej, w której ocenia stosunki polsko-ukraińskie. Zapytany o film „Wołyń” stwierdził: Wiem, co po „Wołyniu” dzieje się wokół Ukraińców mieszkających w Polsce. Mam kontakty ze studiującą tam młodzieżą, z Ukraińcami pracującymi w Polsce. Większość z nich mówi to samo: po filmie zaczęły się problemy, są przyjmowani inaczej przez ludzi, których znali od lat. Wiem nawet o jednym pobiciu. Dlatego na dalszy plan schodzą intencje autorów filmu powtarzających, że szło im o oczyszczenie polsko-ukraińskiej atmosfery i katharsis. „Wołyń” stworzył konkretną atmosferę, a może tylko wpasował się w nastroje, które wisiały w powietrzu.

Bagatelizuje również wzrost kultu UPA i banderyzmu: Dla Ukrainy dzisiaj Wołyń nie może być problemem, gdyż akurat mamy na głowie prawdziwe problemy, nie tylko wizerunkowe. Dyskusja o Wołyniu jest na Ukrainie marginalna. Podobnie jak dyskusje o Stepanie Banderze. Czytam w polskiej prasie, że na Ukrainie kanonizuje się OUN-UPA i że to główny nurt polityki ukraińskiej. Z naszej perspektywy postać Bandery ma zupełnie inne znaczenie. Na Ukrainie on nie łączy się z antypolskością czy antysemityzmem, za to funkcjonuje prawie wyłącznie jako symbol oporu przeciw Rosji. Polska, która ciągle ma bardzo dobry wizerunek wśród Ukraińców, wszczyna dyskusję nie na miejscu w dzisiejszej sytuacji. Nie nazywamy tego zdradą, ale niestosownością.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Prof. Hrycak: Dyrektor ukraińskiego IPN usprawiedliwia rzeź wołyńską

Historyk stwierdził, że wspólnym mianownikiem Polski i Ukrainy jest lęk przed Rosją. Jak powiedział:Wspólnie boimy się Rosji i na dodatek mamy czego się bać. A strach potrafi jednoczyć. Dodał jednak, że znacznie ewentualnego pojednania polsko-ukraińskiego maleje, ponieważ Polska staje się innym krajem. Weszła na ścieżkę prowadzącą do wyeliminowania się na własne życzenie z klubu wielkich graczy międzynarodowej polityki. Polska dąży do samoizolacji, a Ukraina potrzebuje skutecznego sojusznika na Zachodzie. Dzisiejsza Polska nie spełnia tego kryterium.

Wedłu Hrycaka Kijów potrzebuje iść do Berlina, zwłaszcza teraz, gdy Niemcy są jednym z nielicznych jasnych punktów na mapie Unii. Warszawa natomiast idzie od Berlina. Ukraina musi pokonać historię – a Polska powraca do historii. Premier Szydło oznajmia, że w Polsce jest milion uchodźców z Ukrainy i nie może już zajmować się Syryjczykami. To nieprawda, bo Ukraińcy w Polsce nie są problemem humanitarnym, tylko cenioną siłą roboczą i studentami. Takie słowa bolą.

kresy.pl / gazeta.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

36 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  baciar :

  Przepraszam staram się nie używac wulgaryzmu ale tego debila miałem okazje poznac osobiście to taki Jasio który jest chory a swoje teorie przekłada na dana chwile która jest na topie on biedny nie wie co to wogóle jest historia jak go posłuchałem w lwowskiej knajpce to stwierdziłem że gwiezdne wojny są bardziej realne niz co ten psychol opowiada szczerze powiem jebac kretyna i przepraszam za wulgaryzm ale nasz Antek przy nim to jak Honduras na mapie w stosunku do KANADY

 2. Avatar
  tutejszym :

  „Dla Ukrainy Wołyń nie jest prawdziwym problemem, tylko wizerunkowym”. Pieprzony banderowiec, przykręcić śrubę Ukraińcom, oni rozumieją tylko kopa w tyłek, inne argumenty do nich nie docierają. Poddaję się, koniec sentymentów, czas na mowę faktów. Oligarchiczna i skorumpowana Ukraina nie ma racji bytu w UE, o NATO nie wspominając. Jest wrzodem na tyłku Europy.

  • upadlina
   upadlina :

   ale przecież twoje ukochane niosące pokój i wolność uSSmany wspierają tą banderowską upadlinę sułek!!………..To jak to jest??………..Już nie wspierasz banderowskiej junty w kijowie i uSSmanów??………A może nie wspierasz banderowskiej junty, ale wspierasz wspierających banderowską juntę uSSmanów??………..Czyli nie podobają ci się pożary, ale podpalaczy wspierasz??………Nie lubisz smrodu, ale gówno wszędzie wokół ci nie przeszkadza??

   • Avatar
    tutejszym :

    Nienawidzę banderyzmu, mam do niego stosunek osobisty. Tej nienawiści nie przenoszę na cały naród ukraiński. Kijów i jego pro banderowska polityka mają brać do tej pory w dupę aż zrozumieją, że z tą ideologią nigdzie nie dojdą, ani do UE ani do NATO, ani do cywilizowanego świata. Staram się zwalczać ruskie gówno na naszym Forum – zadaniową anty polską komórkę FSB – sławiącą imperialną, zaborczą politykę Rosji i jej wodza Putina. Wyjecie jak wściekłe psy na USA, NATO. Wściekle reagujecie na wszelką krytykę Rosji i Putina. Czytaj Pana Tagore, kego słowa wzbudzają zaufanie, twoje – obrzydzenie.

    • Avatar
     tutejszym :

     tagore: 03.12.2016 10:42
     Tekst jest nieco sprzeczny z tytułem , przesłanie jest proste . W polskiej racji stanu jest niezależna od Rosji Ukraina i jednocześnie Polska zablokuje wejście Ukrainy do NATO i UE gdy nie zmieni się polityka historyczna. Pan Poroszenko z kolei oświadczył ,nie zmienimy naszej polityki historycznej i wierzymy ,że kierując się honorem nas nie sprzedacie. I tyle na temat. Pożyjemy zobaczymy. tagore

     • upadlina
      upadlina :

      proszę !!………..Waltzman-poroszenko, który jest banderofilem i który podpisał ustawę o gloryfikacji banderyzmu, to dla ciebie „pan poroszenko” !!……To stary banderowski pejsaty sku*wiel na smyczy uSSmanii !!…….Ty sułek popierasz banderowską juntę w kijowie i uSSmańskiego hegemona, który tą juntę sponsoruje !!………..Kogo ty chcesz kanalio oszukać??…………

    • upadlina
     upadlina :

     no i widzisz sułek ??………Za każdym razem wychodzi prawda o tobie !!………Rzekomo nie wspierasz banderyzmu, ale jesteś wrogiem „imperialnej ” polityki Moskwy, która banderyzm zwalcza, natomiast jesteś przyjacielem uSSmanii, która ten banderyzm wspiera !!………Jednocześnie rzeczywiście imperialna poilityka uSSmanii w ogóle ci nie przeszkadza !!……..Nie przeszkadza ci również to, że ta uSSmania od 89 roku okupuje i wyniszcza Polskę !!……..Taka niespójna i zaprzeczająca sobie retoryka jasno pokazuje, że urodziłeś się anty-polską gnidą i umrzesz anty-polską gnidą !!……….Służyłes żydo-bolszewii, a dziś z radością służysz nowemu okupantowi Polski !!…….Tym razem uSSmańskiemu !!……..Ty nic nie zwalczasz sułek, bo nikt tu nie traktuje cię poważnie, ponieważ każdy zna twój kloaczny anty-polski życiorys i wie kim jesteś !!…………Pan tagore jest wielkim zwolennikiem PISuarów, więc nie jest z mojej bajki, ale nic do niego nie mam !!……….Natomiast ty jesteś sfiksowantm rusofobem, który jasno stwierdził nie tak dawno, że kijowska junta banderowska wcale nie jest banderowska i że to ruska propaganda !!………Jasne więc jest, kogo i co wspierasz !!……….Jednocześnie jesteś uSSmano-filem i wspierasz bandytę zza oceanu, który od dekad napada na inne kraje i morduje ich obywateli !!……….To ty wzbudzasz swoją osobą obrzydzenie sułek i będziesz zwalczany tak, jak zwalcza się wrogów narodu, bo ty jesteś wrogiem narodu, jeżeli wspierasz uSSmańskiego okupanta, który wspiera banderowska upadlinę i to w ogóle ci nie przeszkadza !!…….

     • Avatar
      tutejszym :

      Nienawidzę banderyzmu, mam do niego stosunek osobisty. Tej nienawiści nie przenoszę na cały naród ukraiński. Kijów i jego pro banderowska polityka mają brać do tej pory w dupę aż zrozumieją, że z tą ideologią nigdzie nie dojdą, ani do UE ani do NATO, ani do cywilizowanego świata. Staram się zwalczać ruskie gówno na naszym Forum – zadaniową anty polską komórkę FSB – sławiącą imperialną, zaborczą politykę Rosji i jej wodza Putina. Wyjecie jak wściekłe psy na USA, NATO. Wściekle reagujecie na wszelką krytykę Rosji i Putina. Możesz pieprzyć rusofilu swoje dyrdymały, Polacy i tak mają wyrobione zdanie o Rosji i jej polityce. Spieprzaj do swojego ruskiego świata. Putin jest taki sam wał jak jego propaganda i propagandyści. A anty rosyjska polityka USA mnie i większości Polaków nie przeszkadza. Przynajmniej mam gwarancje, że nie trafię pod ruski but spod którego udało mnie się spieprzyć.

     • upadlina
      upadlina :

      polityka uSSmanii sułek jest anty-polska, bo wspieranie przez nią banderyzmu jest anty-polskie !!……..Wyniszczenie od 89 roku tez jest anty-polskie !!………….Twój życiorys jasno mówi, kim jesteś!!………Dziś robisz to samo, co wcześniej, tylko zmieniłeś nowego okupanta na swojego pana !!<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<http://ipn.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0005/52592/1-13378.pdf str 84-87. IPN politycznie poprawnie nazywa UPA, “nacjonalistyczną organizacją ukraińską”. Wujek twojej matki współpracował z Niemcami. Więc nie tylko jako upowiec mordował Polaków ale pomogał Niemcom mordować polskich cywilów i żołnierzy AK. Co do ciebie, brudna szujo towarzyszu Żelisławie, kapusiu SB, byłeś za swoje regularne donosy “regularnie wynagradzany”, jak jest napisane w twojej teczce w IPN. Jest tam też napisane, że robole z twojego kolektywu towarzyszy w Kasprzaku chodzili bić demonstrujących studentów. Ty razem z nimi, ubecki bandziorze. Teraz śmiesz się bronić i pieprzyć, że jako Żelisław zajmowałeś się sprawami “najwyższej wagi państwowej”. Jako Żyd na pewno wiesz co to znaczy chucpa. Chucpa to chamska bezczelność. Chucpa przychodzi ci naturalnie. Za pochodzenie winić cię nie należy ale za donosicielstwo, za zdradę ludzi, którzy ci ufali i za kalanie pamięci żołnierza AK należy. Ja wierzę temu co jest w twojej teczce w IPN a nie twoim rozpaczliwym kłamstwom. Takie potwory jak ty wydawały ludzi w ręce katów UB i SB. Shańbiłeś się do końca swego psiego życia. Ty pewnie masz na sumieniu tortury wielu ludzi i polską krew na rękach.

     • Avatar
      tutejszym :

      Podłe idiotyzmy, zero treści, zero argumentacji. Polska jest obecnie skazana na USA i NATO, jako na szansę przetrwania naszej suwerenności narodowej. Rosja jest tego zagrożeniem. Taki samym zagrożeniem jest Rosja dla Litwy, Estonii, Łotwy… Innego wyjścia nasze kraje nie mają. Szczekaj pro ruski ułomny intelektualnie chamie. Zresztą kto to wie który z was w danej chwili przy klawiaturze siedzi. Ale na pewno taka sama ruska propagandowa swołocz.

     • kojoto
      kojoto :

      Panie Tutejszym – proszę zwrócic uwagę, że uPadlina loguje się na forum wyłącznie w celu dokonania prymitywnych prowokacji – robi to zresztą od samego początku i trudno mi zrozumieć, dlaczego jest to tolerowane. W wielu wątkach jako pierwszy „komentujący” wklejał paszkwil z kłamstwami na temat mój i osób trzecich, nie zważając na temat wątku. Jego rutynowa praktyka jest przy tym w ogóle nie pisanie na temat artykułu tylko atakowanie innych forumowiczów (ostatnio najczęściej mnie – bo na to jakiś czas temu ostro zareagowałem). Drugą standardową technika przez niego stosowaną jest wpisywanie się jako ostatni w KAŻDEJ sytuacji (przy tym najczęściej to nie jest nic merytorycznego, a zlepek przypadkowych obelg, wulgaryzmów i kłamstw). Jak to się mów: „Z głupim nie wygrasz” 🙂 szczególnie z takim dumnym ze swojej głupoty.

     • upadlina
      upadlina :

      nie bredź banderowski szmaciarzu, bo to ty zaatakowałeś pierwszy, a potem była moja odpowiedź !!………Znowu chcesz linki, które tego dowodzą??……..Tam jednoznacznie widać, że to ty zaatakowałeś i dostałes ripostę !!………Dziwne jest jóźwiak pedałku, że twoje”ku*wy” są tolerowane!!…….To cię półgłówku portalowy nie dziwi??…….Nie ma żadnego paszkwilu na twój temat, ale są fakty, do których namiary sam podałeś, ale wyszły nie do końca te które chciałeś półgłówku !!……..kolejne twoje kłamstwa wychodzą na jaw, a najlepsze jest to że w swojej tępocie sam się do nich przyznajesz!!………..wyszło na jaw kolejne twoje kłamstwo, z którego wynika, iż od początku wiesz, że sprawa z pomnikami była prowokacją (sam to przyznałeś), a ty z ryjem i ku*wami wyskoczyłeś do forumowiczów, którzy właśnie ci to próbowali wytłumaczyć!!………Jasne jest więc banderowski szmaciarzu spedalony, że brałeś ŚWIADOMY udział w tej prowokacji !!…….I to gnido chachłata jest najlepszy dowód na to, że wspierasz wrogów Polski, którzy próbują władować kraj w wojnę w interesie uSSmańskiego okupanta i banderowskiej upadliny !!………Kolejny raz portalowy błaźnie sam się wsypałeś !!……Tak jak z tym linkiem, który doprowadził innych do niewygodnych dla ciebie informacji o twoich seksualnych dewiacjach !!

     • Avatar
      tutejszym :

      I to tylko tyle w temacie stosunku Polski do baneryzmu na Ukrainie. Podłe idiotyzmy, zero treści, zero argumentacji. Polska jest obecnie skazana na USA i NATO, jako na szansę przetrwania naszej suwerenności narodowej. Rosja jest tego zagrożeniem. Taki samym zagrożeniem jest Rosja dla Litwy, Estonii, Łotwy… Innego wyjścia nasze kraje nie mają. Szczekaj pro ruski ułomny intelektualnie chamie. Zresztą kto to wie który z was w danej chwili przy klawiaturze siedzi. Ale na pewno taka sama ruska propagandowa swołocz. Celem szczekaczy jest zabicie wszelkiej pozytywnej dyskusji na tym polskim Forum? Co za ruska podła swołocz zalęgła się na tym naszym polskim Forum. Ale cóż, taka jest Rosja Putina i takie jej metody. Nikt rozsądny nie da się na taką propagandę nabrać, wzbudza tylko obrzydzenie. Znowu stek pomyj?

     • upadlina
      upadlina :

      To nie idiotyzmy sułek, tylko fakty o tobie z IPN-u !!…..Treść jest bardzo sugestywna i jednoznaczna !!……..Wszyscy wiedzą, kim jesteś!!……Polska nie jest skazana na okupanta zdradziecki żydo-bolszewicki szmaciarzu !!…….Pewnie za żydo-bolszewii szczekałeś tak samo twierdząc, że Polska jest skazana na żydo-bolszewickiego okupanta !!……..Na szczęście uuSSmański wyleniały hegemon słabnie, a wiele państw wychodzi spod jego buta, więc ciężkie czasy nadchodzą dla ciebie anty-polska gnido !!

     • Avatar
      tutejszym :

      I to tylko tyle w temacie stosunku Polski do baneryzmu na Ukrainie. Podłe idiotyzmy, zero treści, zero argumentacji. Polska jest obecnie skazana na USA i NATO, jako na szansę przetrwania naszej suwerenności narodowej. Rosja jest tego zagrożeniem. Taki samym zagrożeniem jest Rosja dla Litwy, Estonii, Łotwy… Innego wyjścia nasze kraje nie mają. Szczekaj pro ruski ułomny intelektualnie chamie. Zresztą kto to wie który z was w danej chwili przy klawiaturze siedzi. Ale na pewno taka sama ruska propagandowa swołocz. Celem szczekaczy jest zabicie wszelkiej pozytywnej dyskusji na tym polskim Forum? Co za ruska podła swołocz zalęgła się na tym naszym polskim Forum. Ale cóż, taka jest Rosja Putina i takie jej metody. Nikt rozsądny nie da się na taką propagandę nabrać, wzbudza tylko obrzydzenie. Znowu stek pomyj? Na pewno nie damy podeptać Rosji naszej niezawisłości. Jarosław Kaczyński, prezes PiS: „stanowcze odcięcie się Ukrainy od zbrodni UPA jest warunkiem zarówno zbliżenia z Polską, jak i Europą”. Andrzej Duda, prezydent RP: „Prawda o zbrodni
      wołyńskiej jest warunkiem dobrosąsiedzkich relacji z Ukrainą.” Czyli są to apele władz RP do Ukrainę o zmianę jej polityki historycznej. Inaczej Ukraina pozostanie na marginesie UE, NATO i cywilizowanego świata. Tego nie zmieni szczekanie ruskiej propagandowej, antypolskiej jaczejki.

     • upadlina
      upadlina :

      sułek, po co ty to samo wklejasz, jeżeli i tak ktoś taki jak ty,całkowicie skompromitowany swoim życiorysem żydo-bolszewickiego donosiciela przez którego niejeden Polak stracił życie ma tu zerową wiarygodność ??………Każdy wie, kim jesteś i co robiłeś w przeszłości !!……….To nie tajemnica !!………………….Tutejszym nazywa się Zbigniew Sułek to komunista, który był płatnym donosicielem komunistycznego SB o kryptonimie ‘Żelisław’. Sułek udaje, że jest przeciwny UPA lecz jego wuj był w UPA i został zastrzelony przez AK o czym można przeczytać w archiwach IPN. Sułek czȩsto urągał forumowiczom krytykujących banderyzm. Napisał w 2014 roku, że miał 72 lata. Powtarzał, że nazywa się Zbigniew Adamiec. Pisał, że pracował w elektronice. Zgadza się, to ten. Tutejszym urodził się 21 maja 1942 r. w Kowlu w ZSRR w rodzinie ukraińsko-żydowskiej. Nazywa się naprawdę Zbigniew Sułek. ‘Sułek’, to po poprzedniej zmianie nazwiska. Adamiec to nazwisko jego matki. Jego wujek (brat matki) był członkiem bandy UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii) i został zabity w 1944 r. Po wojnie Zbigniew Sułek zamieszkał z rodzicami w Chełmie Lubelskim. Jego ojciec był oficerem politycznym (politrukiem) w WP. Tylko komunistów rekrutowano na politruków. W grudniu 1961 r. Tutejszym vel Zbigniew Sułek vel Zbigniew Adamiec dobrowolnie wstąpił do stalinowskiej zbrodniczej organizacji założonej przez wroga Polski gen. NKWD Sierowa: został agentem Służby Bezpieczeństwa PRL. Tutejszym – Sułek pobierał wynagrodzenie za służbę w Bezpiece. Był płatnym konfidentem i donosicielem. Używał kryptonimu Żelisław. W SB był chwalony za gorliwość. Jako członek ZMS, czyli komunista, Tutejszym vel Zbigniew Sułek vel Zbigniew Adamiec vel Żelisław wstąpil na wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Warszawskiego ale był na ten kierunek studiów za głupi i musiał powtarzać lata studiów aż go w 1964 r. skreślono z listy studentów. Przeniósł się na Ekonomię Polityczną ale i na to był za głupi i go znów skreślono z listy studentów w 1966 r. Potem dostał się do Działu Maszyn Matematycznych w Zakładach Kasprzaka w Warszawie. W związku z tym uczestniczył w sprzedaży starych komputerów na Kubę o czym napisał na tym forum. Zetknął się z Korwinem-Mikke i też na niego i innych opozycjonistów donosił. W 1967 r. został członkiem żydowskiego klubu ‘Babel’ i zaprzyjaźnił się z Natanem Erdbergiem. Nie spodobała mu się akcja antysyjonistyczna gen. Moczara i jako protest przeciwko antysemityzmowi Tutejszym vel Zbigniew Sułek vel Zbigniew Adamiec vel Żelisław opuścił SB w kwietniu 1968 r. Na tzw. ‘Liście Wildsteina’ Zbigniew Sułek’ ma numer IPN BU 00283/1083. Więcej materiałów o Tutejszym jest publicznie dostępnych na str. 81 – 84 Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) z marca 2008 r.: http://ipn.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0005/52592/1-13378.pdf . Z materiałów IPN wynika, że Tutejszym – Sułek – Adamiec – Żelisław to esbek, stalinowiec i komunista. Z jego działalności na tym forum wynika, że jest Żydem i probanderowskim ukraińskim nacjonalistą. Tutejszym – Sułek – Adamiec – Żelisław jest nadal głupi, bo gdy się ma taką haniebną przeszłość do ukrycia to powinno się ‘wsadzić mordę w kubeł’ i siedzieć cicho a nie urągać ludziom na publicznych forach.>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>Problem sułek polega na tym, że ty nadal prowadzisz anty-polską działalność i popierasz kolejnego okupanta Polski, tym razem uSSmańskiego !!…….Popierasz też banderowską juntę w kijowie, do czego sam się przyznałeś !!……..Jesteś anty-polskim kolaborantem i żydo-bolszewickim zbrodniarzem, którego wiarygodność jest zerowa !!……

     • Avatar
      tutejszym :

      Słuchaj propagandowa ruska gnido. Tematem jest: stosunki pomiędzy Ukrainą a Polską. Ruska jaczejka chce zabić wszelką dyskusję pomiędzy Polakami a Ukraińcami. Powtórzę to nie dla ruskiego trolla tylko tym którzy to czytają: Polska jest obecnie skazana na USA i NATO, jako na szansę przetrwania naszej suwerenności narodowej. Rosja jest tego zagrożeniem. Taki samym zagrożeniem jest Rosja dla Litwy, Estonii, Łotwy… Innego wyjścia nasze kraje nie mają. Szczekaj pro ruski ułomny intelektualnie chamie. Zresztą kto to wie który z was w danej chwili przy klawiaturze siedzi. Ale na pewno taka sama ruska propagandowa swołocz. Celem szczekaczy jest zabicie wszelkiej pozytywnej dyskusji na tym polskim Forum? Co za ruska podła swołocz zalęgła się na tym naszym polskim Forum. Ale cóż, taka jest Rosja Putina i takie jej metody. Nikt rozsądny nie da się na taką propagandę nabrać, wzbudza tylko obrzydzenie. Znowu stek pomyj? Na pewno nie damy podeptać Rosji naszej niezawisłości. Jarosław Kaczyński, prezes PiS: „stanowcze odcięcie się Ukrainy od zbrodni UPA jest warunkiem zarówno zbliżenia z Polską, jak i Europą”. Andrzej Duda, prezydent RP: „Prawda o zbrodni wołyńskiej jest warunkiem dobrosąsiedzkich relacji z Ukrainą.” Czyli są to apele władz RP do Ukrainę o zmianę jej polityki historycznej. Inaczej Ukraina pozostanie na marginesie UE, NATO i cywilizowanego świata. Tego nie zmieni szczekanie ruskiej propagandowej, antypolskiej jaczejki. Ruska propaganda chce nas Polaków namówić do „Ruskiego Świata”, niedoczekanie wasze ruskie gady.

     • upadlina
      upadlina :

      słuchaj sułek żydo-bolszewicka szmato, której DONOSY zabiły niejednego Polaka !!……..Nie ma rzygu żadnej ukrainy, a jest banderowska upadlina – śmiertelny wróg Polski sponsorowany przez okupanta uSSmańskiego, a Rosja staje się polskim sojusznikiem przeciwko obydwu tym gównom !!……Nikt rozsądny idioto nie da sie nabrać na to, że zbrodniarz żydo-bolszewicki sułek ma jakąkolwiek wiarygodność !!…….Twoje rzygi są niczym, ponieważ każdy wie, kim jesteś kapusiu i nikt nie traktuje cię poważnie !!…….Upadlina nigdy nie była i nigdy nie będzie przyjacielem Polski !!…….To śmiertelny wróg, więc nie bredż !!……….Duda i Kaczyński to dwa banderofile, a ten drugi sam wykrzykiwał banderowskie hasła, więc nie bredź mi o tym, co oni powiedzieli !!……….Ruski świat??…………..Wielu Polaków na pewno nie ma ochoty na uSSmański świat, który z Polski od 89 roku zrobił państewko o statusie: Huj, dupa i kamieni kupa!!………Rozumiesz zdradziecki żydo-bolszewicki szmaciarzu !!

     • Avatar
      boruta :

      Żaden paszkwil – wszystko prawda – sam fakty dałeś – resztę bigl wyniuchał – ”Kojoto” co na wszystkich Polaków napada – na ukrów nie napada – chwali się że na wiki pisze – no pisze – https://pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna:Wk%C5%82ad/Kojot – tu widać że pisze – – http://www.wikiwand.com/pl/Wikipedysta:Kojoto – tu widać że zna angielski i ruski – adres do majli ma [email protected] – tym trafisz na http://mycork.org/index.php?option=com_sobipro &pid=66 &sid=137:pcman-serwis-komputerowy &Itemid=95 – znaczy się Kojoto Krzysztof Jóźwiak komputerowiec w Irlandii jest – sam tak pisał – emajla ma drugiego [email protected] i telefon +353 85 7776161 – na Allegro – Firma wyskakuje że Kojoto konsole do gier komputerowych sprzedaje – programista gier – wyskakuje że na Ukrainie sprzedaje – byznes ma – bigl.ua – http://bigl.ua/aukro?aukro_url=http%3A%2F%2Fmarket.auction.ua%2Fshow_user.php%3Fuid%3D1350822%26type%3Dfb… – google pokazuje że programista gier Kojoto grę dla zboczeńców zrobił – Kojoto’s Closet by Eggware.XYZ – Itch.io – eggware.xyz to witryna dla zboczeńców jest – “Eggware.XYZ was created and is run by Paula and Warden for the sake of making a by-queer, for-queer website that discusses more than just sexuality” – queer znaczy się pedał – zrobił grę dla zboków co przedmioty dymać chcą – gra się w “objectum sexuality” – na dole data jest – marzec 2016 – Google pisze że “objectum sexuality” to jest jak się rzeczy dymać chce – tam Kojoto pisze że jest “autistic programmer” – na forum napisał że dysleksję ma – to już to odbadali – “autistic” – “dysleksja” – “schizofrenia” – to razem idzie – Jóźwiak byki w polskim sadzi – to ta dysleksja – wejdźcie na pedalską witrynę gdzie jego gra “Kojoto’s closet” jest – https://www.etsy.com/shop/kojotostudios – tam tagi są – autism LGBT nonbinary objectum-sexuality transgender – LGBT to lesbije pedały hermy chłopobaby – nonbinary to sodomiaki – objectum-sexuality to jak przedmioty się dymać chce – w Polsce się pedalił – http://shrap-drakers.pl/uploads/articles/authors/668/ – – no i sam się zbok Krzychu Jóźwiak sypnął – Joźwiaka rozpracowałem bo cham i napada– spokojnych ludzi nikt się nie czepia —

     • upadlina
      upadlina :

      To nie idiotyzmy sułek, tylko fakty o tobie z IPN-u !!…..Treść jest bardzo sugestywna i jednoznaczna !!……..Wszyscy wiedzą, kim jesteś!!……Polska nie jest skazana na okupanta zdradziecki żydo-bolszewicki szmaciarzu !!…….Pewnie za żydo-bolszewii szczekałeś tak samo twierdząc, że Polska jest skazana na żydo-bolszewickiego okupanta !!……..Na szczęście uuSSmański wyleniały hegemon słabnie, a wiele państw wychodzi spod jego buta, więc ciężkie czasy nadchodzą dla ciebie anty-polska gnido !!

 3. tagore
  tagore :

  Pan Hrycak nie mówi nic nowego ,decyzje o podjęciu jednoznacznie opcji niemieckiej podjął jeszcze Juszczenko. Teraz mamy kontynuację. Na Ukrainie panuje co do tego konsensus w elitach.
  Wizyta Poroszenki ewidentnie ma w tle konfrontację, ciekawe w którym momencie będzie ona jawna. Zabawna będzie sytuacja w której USA by utemperować Berlin scedują niektóre kwestie na Polskę.

  tagore

  • Avatar
   polski_pan :

   Mam prośbę o wyjaśnienie o co chodzi z tymi Niemcami. Może i Ukraina by chciała być ich sojusznikiem tylko nie mogę zrozumieć jak to jest że chcą żebyśmy wspólnie z nimi blokowali Nordtream 2. Ta rura zaczyna się w Rosji a kończy w Niemczech, gdyby był sojusz niemiecko-ukraiński to by chyba nie musieli protestować ?

   • tagore
    tagore :

    Elity ukraińskie w większości odczuwają wobec Niemiec coś podobnego do tego co Bułgarzy do Rosji.
    Genezę powstania państwa ukraińskiego widzą w traktacie Brzeskim i woli Niemiec. Nie czują się jak Petlura spadkobiercami IRP. Nie chcą widzieć tego ,że Niemcy widzą partnera w Rosji .Stąd takie zadziwiające figury związane z Miskimi negocjacjami i rurociągiem północnym. Dlatego podobnie jak Niemcy wspierają polską opozycję i nie miejmy złudzeń będą głosować np w radzie europy wedle woli Niemiec.

    tagore

    • Avatar
     polski_pan :

     Owszem chcieć to może i by chcieli, zwłaszcza że uważają że dobry sojusznik powinien hojnie sypać groszem. W praktyce to służy chyba tylko zniechęcaniu Polski do stawiania im warunków, nie traktowałbym tego poważnie. A nawet gdyby tak było to co? Niech ich Niemcy bronią, już się rozpędzają ale rozpędzić nie mogą….

 4. kojoto
  kojoto :

  {„Wołyń” stworzył konkretną atmosferę, a może tylko wpasował się w nastroje, które wisiały w powietrzu. } No tak… To Polacy stworzyli atmosferę… w ogóle jak to komentować? Ten zwyrodniały szowinista nie powinien mieć prawa wstępu do Polski. Zresztą za takie słowa powinien być persona non grata w całej UE.