Ukraińska komisja parlamentarna: strzelaninę w Mukaczewie sprowokowali milicjanci

Tymczasowa komisja śledcza ukraińskiego parlamentu stwierdziłam, że starcia z udziałem członków Prawego Sektora w Mukaczewie na Zakarpaciu w znacznym stopniu zostały sprowokowane przez działania sił MSW i służb bezpieczeństwa. Ponadto, ukraińskie służby same czerpały profity z lokalnego przemytu.

„Są wszelkie podstawy ku temu by sądzić, że konflikt zbrojny w Mukaczewie został w znacznym stopniu sprowokowany przez działania kierownictwa MSW i Służby Bezpieczeństwa obwody zakarpackiego, które nie tylko wiedziały o spotkaniu Prawego Sektora z deputowanym Łanio, ale również brały udział w jego organizacji”– powiedział przewodniczący komisji, Mykoła Palamarczuk.

Komisja krytycznie oceniła działania podjęte przez organy bezpieczeństwa Zakarpacia w latach 2014-2015. Według deputowanych w tym czasie nie zwalczał one przemytu, lecz same się do niego przyczyniały. Opowiedzieli się oni za pełną wymianą ich kierownictwa w tym regionie.

Palamarczuk stwierdził, że wspomniane działania organów bezpieczeństwa były powodem niezadowolenia ochotników z lokalnego prawa, co zmusiło ich do stworzenia grupy „przejmującej ich funkcje”.Podkreślono jednak, że w jej skład wchodziły również osoby, które chciały przejąć kontrolę nad przepływem kontrabandy na terenie obwodu zakarpackiego. Stwierdzono, że w Mukaczewie miały miejsce napięcia pomiędzy „osobami nastawionymi patriotycznie lub radykalnie”,którzy powrócili ze strefy tzw. operacji antyterrorystycznej, a kierownictwem organów ścigania.

W raporcie komisji jako główny powód konfliktu w Mukaczewie wskazano konfrontację przedstawicieli głównych grupy polityczno-biznesowych Zakarpacia, kontrolujących przepływ kontrabandy przez granicę i w tym regionie.

Przyznano również, że każda z instytucji organów ścigania przedstawia własną wersję wydarzeń. Według MSW, od marca 2013 do lipca 2015 na terenie obwodu działała organizacja przestępcza. Która posługując się insygniami i mundurami Prawego Sektora dokonywała przestępstw i porwań.

Do strzelaniny w Mukaczewie doszło 11 lipca w wyniku konfliktu pomiędzy przedstawicielami Prawego Sektora i ludźmi deputowanego Mychajło Łanio. W wyniku starć rannych zostało 14 osób, z czego co najmniej trzy zmarły.

Censor.net / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz