Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
Jarosław Hrycak w rozmowie z „Newsweekiem” powiedział, że wcześniej rozważano nadanie ukraińskiej jednostce imienia „Kłyma Sawura”, dowódcy UPA bezpośrednio odpowiedzialnego za zbrodnie na Polakach. Ta relacja stoi w sprzeczności z wcześniejszymi słowami szefa MSZ Ukrainy Andrija Sybihy, który przekonywał, że nazwę „Bohaterów UPA” wybrali sami żołnierze i nie mieli intencji antypolskich. (more…)
Rosja i Ukraina przeprowadziły kolejną wymianę jeńców wojennych, obejmującą po 185 żołnierzy z każdej strony. Według rosyjskiego ministerstwa obrony w rozmowach pośredniczyły Zjednoczone Emiraty Arabskie. (more…)
Władimir Putin nie odpowiedział wprost, czy zamierza pozostać u władzy do 2036 roku. Rosyjski przywódca stwierdził, że konstytucja pozwala mu startować w wyborach w 2030 roku, ale zapewnił, że obecnie o tym nie myśli. (more…)
Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wydał zakaz sprzedaży partii czerwonego wina z Argentyny. Decyzja dotyczy 2,7 tys. litrów alkoholu, czyli 3,6 tys. butelek.
W Krakowie oddział Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wydał decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu na terenie Polski partii czerwonego wina z Argentyny. Zakaz objął 2,7 tys. litrów alkoholu, czyli 3,6 tys. butelek. Powodem decyzji były liczne nieprawidłowości w oznakowaniu produktu.
„Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności” — poinformował Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Przez około dekadę sprawa ograniczania praw narodowych mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu antagonizowała relacje między Budapesztem a Kijowem.
Nowy premier Węgier Péter Magyar ogłosił w środę wieczorem na Facebooku, że jego rząd osiągnął kompleksowe porozumienie z Ukrainą w sprawie rozszerzenia praw językowych, edukacyjnych, kulturalnych i politycznych dla mniejszości węgierskiej zamieszkującej w obwodzie zakarpackim, jak podał portal Daily News Hungary.
„Z wielką radością ogłaszamy, na dzień przed Dniem Jedności Narodowej, że rząd Ukrainy podjął decyzję o włączeniu uzgodnionych środków do swojego systemu prawnego w najbliższej przyszłości, przyznając tym samym naszym rodakom na Zakarpaciu znacznie szersze prawa edukacyjne, kulturalne, językowe i polityczne niż dotychczas" - napisał węgierski premier, nie konkretyzując jednak na czym konkretnie przywoływane ustalenia polegają.
Budapeszt i Kijów osiągnęły porozumienie dotyczące praw mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu. Premier Peter Magyar zaznaczył jednak, że Węgry nie poprą przyspieszenia negocjacji akcesyjnych Ukrainy z Unią Europejską. Ostateczna decyzja w sprawie kolejnego etapu rozmów wymaga zgody wszystkich państw członkowskich UE.
W środę premier Węgier Peter Magyar poinformował, że Budapeszt i Kijów osiągnęły porozumienie w sprawie praw mniejszości węgierskiej na Ukrainie, co może umożliwić Węgrom poparcie otwarcia pierwszego rozdziału rozmów akcesyjnych Ukrainy z Unią Europejską.
„Osiągnęliśmy pełne porozumienie z Ukrainą w sprawie rozszerzenia praw językowych, edukacyjnych, kulturowych i politycznych 100 tys. obywateli mniejszości węgierskiej. Porozumienie jest wynikiem kilkutygodniowych intensywnych negocjacji na poziomie węgiersko-ukraińskim” — napisał premier Węgier Peter Magyar na Facebooku.
Traktowanie działań w sferze kultury jako separatyzm w sferze politycznej to czyste wariactwo.
To mogło by ustabilizować sytuację w tym rejonie.
tagore
ale równie dobrze mogłoby na zasadzie “noga w drzwi” być początkiem poważnej destabilizacji – w sytuacji wojennej takie ryzyko byłoby niezrozumiałe.
Tak jest, żadnej autonomii, zwłaszcza kulturalnej, przecież Ukraina przecież oferuje wszystko co najlepsze, na dodatek po ukraińsku. Bezczelni.
Cyt. “noga w drzwi” w języku PO-tomków zwyrodniałych bandytów – ludobójców bezbronnych ludzi; kobiet, starców, dzieci a nawet niemowląt oznacza tyle co bestialskie mordy bezbronnych ludzi! W tym diabelskim dziele z piekła rodem te PO+Twory ludzkie są doskonałe!
W okresie II wojny światowej zwanej także hitlerowską, te ludzkie PO+twory okrutne mordy na bezbronnej ludności nazywają bezczelnie wojną polsko – ukraińską!
jesteś bardziej zaślepiony nienawiścią niż wszyscy banderowcy razem wzięci – nie różnisz się wiele od siepaczy z upa
Zamilcz OBŁUDNY banderowski PO-tomku PO-dszywający się POd Polaków i uprawiający propagandę NEO-banderowską! NIE RÓWNAJ MNIE Z PRYMITYWNYMI BANDYTAMI nacji ukraińskiej!
Ukraina jest obecnie krajem z dużymi mniejszościami i ma to swoje konsekwencje, nie akceptowanie
nawet częściowe działań w sferze kulturalnej to podobny ruch jak próba anulowania ustawy językowej
,która dała paliwo rosyjskiej propagandzie. Sprawa może być sprowokowana przez Rosjan ,ale
uczestniczący w niej umiarkowani ludzie to prawdziwa stawka w grze o rząd dusz i Ukraina ją przegrywa.
tagore
jeżeli przyjąć ( może karkołomnie ), że jest to racjonalna decyzja – do z jednej strony jest potencjalny zysk płynący ze wsparcia jakichś działań kulturalnych ( tak na marginesie – to jest jakaś mniejszość “besarabska” ?), a z drugiej ryzyko, że jest to jednak działanie inspirowane wprost z kremla, mające na celu zdobycie przyczółka w kolejnym obwodzie – potencjalny zysk jest chyba mniejszy od ewentualnych strat – ale jakie na prawdę motywacje kierowały decyzjami – to już ukraińska tajemnica.
Jeżeli przyjąć, może karkołomnie, że masz rację, to zapytam, skąd wiesz, że to działanie inspirowane wprost z Kremla?
nie wiem, dywaguję – jeżeli w takim kraju jak nasz poziom zaufania społecznego jest na poziomie 20%, to co tam się musi dziać – podejrzewam, że nikt nikomu nie wierzy i nie zakłada szczerych intencji – a w czasie wojny zawsze decydujący wpływ na decyzję mają “siłownicy” co jeszcze bardziej zamyka obszary, gdzie pojawia się jakiś element ryzyka. Ale przecież nie trzeba szukać przykładów w takim kraju jak Ukraina, żeby podobne przypadki zaobserwować -np. Słowacja, Rumunia i działania w stosunku do mniejszości węgierskiej.
ODESSA DO RUMUNIA!